TASR; Koláž: HN
StoryEditor

Danko kritizuje Lajčákov rezort. Opätovne zavádza občanov, tvrdí

15.03.2019, 12:56
Autor:
TASRTASRmahomaho
Ministerstvo zahraničia tvrdí, že Andrej Danko sa dopustil viacerých nepresností ohľadne návrhu dohody o obrannej spolupráci s USA.

Ministerstvo zahraničných vecí a predseda Národnej rady Andrej Danko si prostredníctvom médií vymieňajú odkazy k návrhu Dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými štátmi. 

Rezort diplomacie tvrdí, že Danko sa v relácii televízie TA3 "Téma dňa" "dopustil, pravdepodobne z nevedomosti, viacerých nepresností ohľadne návrhu."  

​Podľa Danka ministerstvo vo svojom stanovisku opätovne zavádza občanov. "Ak by ministerstvo zverejnilo doterajšie dohody a návrhy zmlúv, ukázala by sa pravda," uviedol. 

"Budem naďalej trvať na tom, že táto bilaterálna dohoda je pre Slovensko neprijateľná,“ reagoval šéf koaličnej SNS.

Rezort Miroslava Lajčáka uviedol k Dankovým tvrdeniam v relácii svoje reakcie. Tvrdí, že spolupráca s USA nie je v rozpore so záujmami a jednotou Európskej únie. "Rovnaké alebo podobné dohody so Spojenými štátmi majú uzatvorené takmer všetky krajiny NATO." 

Podľa Danka zmluva hovorí o ozbrojených silách USA a ich prítomnosti. Rezort diplomacie to odmieta a uvádza, že prítomnosť cudzích vojsk na území Slovenska nemôže povoliť žiadna bilaterálna zmluva. "Takéto rozhodnutie je výlučne v kompetencii vlády a parlamentu," dodáva ministerstvo.

Ministerstvo reagovalo aj na slová šéfa parlamentu, aby ukázalo návrhy zmlúv. "Nemožno zverejniť žiaden návrh, nakoľko neexistuje. Existujú len pracovné verzie, ktoré sú predmetom rokovaní oboch strán. Návrh dohody bude možné zverejniť až potom, keď sa obe strany zhodnú na jej texte,"  píše rezort diplomacie vo svojom stanovisku.

V koalícii prebiehajú kvôli dohode spory

​Rezort obrany v pondelok informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci návrhu spomínanej dohody so Spojenými štátmi.

Jej prijatie by podľa rezortu ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky. Argumentuje aj tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl.

Rozhodnutie prekvapilo aj rezort diplomacie, ktorý v pondelok napísal, že s ním ministerstvo obrany svoje rozhodnutie nekonzultovalo.

Danko ešte cez víkend hovoril, že SNS odíde z vlády, ak bude prijatá finančná ponuka USA na rekonštrukciu vojenských letísk na Slovensku. "Slovensko má dosť svojich peňazí, nikdy žiadne iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu," zdôrazňoval Danko vo víkendovej diskusii.

01 - Modified: 2023-09-20 22:12:50 - Feat.: - Title: Našu ekonomiku treba rozhýbať, Kollár však na sociálne istoty siahať nechce. Matovič by zdanil banky 02 - Modified: 2023-09-19 07:15:41 - Feat.: - Title: SNS odmieta vládnuť s liberálmi, chce zdaniť banky či technológie a zastaviť "gender ideológiu" (rozhovor) 03 - Modified: 2023-09-18 19:43:31 - Feat.: - Title: Kosovský premiér kritizuje Lajčáka, hovorí o zaujatosti v prospech Srbska 04 - Modified: 2023-09-15 05:57:29 - Feat.: - Title: Smer sa podľa Danka nechal pri potýčke s Matovičom vyprovokovať. SNS navrhuje riešenie migrácie spolu s V4 05 - Modified: 2023-09-05 07:25:12 - Feat.: - Title: Telegram: Šíri aj obsah, ktorý je inde zakázaný. Ktorí slovenskí politici sú tam úspešní?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. september 2023 15:31