Keď v januári vyšlo najavo, že bitúnky v Poľsku zabíjali choré kravy a mäso z nich ďalej distribuovali na pulty obchodov, naše orgány zvolali niekoľko tlačových konferencií. Všetky mali spoločnú tému a jednotné vyhlásenie: „U nás sa nič také nemôže stať,“ tvrdila šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Podobne sa vyjadril aj šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
S ich názorom však nesúhlasí viacero ľudí priamo z mäsospracovateľského priemyslu. Po tom, čo poľská kauza trochu utíchla, sa totiž do redakcie HN začali ozývať ľudia, ktorých prekvapila stopercentná záruka ministerstva a veterinárnej správy.
Chorá krava, ktorá mala byť v roku 2016 dovezená na jeden z bitúnkov v Trnavskom kraji. Zdravá váži viac ako 700 kilogramov, hmotnosť tejto kravy bola 200 až 250 kilogramov.
„Liečené, nechodiace, nahnité a skapané kravy putujú na slovenské bitúnky,“ tvrdí pre HN Martin Konečný, farmár z Hornej Krupej. S dodatkom, že takáto prax mala byť na Slovensku realitou celé roky. HN podobné vyjadrenia postupne získali od ľudí prakticky z celého reťazca, ktorým zviera prechádza – od chovateľov, zootechnika cez veterinára, viacerých majiteľov bitúnku až po vysokopostavených ľudí z veterinárnej správy.
Od marca už len po známostiach
Keďže ide o príliš závažné tvrdenia a zdroje HN si želali zostať v anonymite, rozhodli sme sa overiť si ich pravdivosť. Redaktori HN na kauze pracovali niekoľko týždňov, vydávali sa za farmárov, obvolali vybrané slovenské bitúnky a ponúkli im na predaj chorú kravu. Tá mala byť ležiaca a liečená antibiotikami. Teda taká, ktorú podľa Na...
Zostáva vám 85% na dočítanie.