StoryEditor

Ministerka Matečná spúšťa pozemkové úpravy. Stáť to bude 45 miliónov eur

27.03.2019, 08:10
Autor:
TASRTASR
Pozemkové úpravy sú podľa Matečnej jedným zo základných riešení vlastníckych práv k poľnohospodárskym a lesným pozemkom.

Agrorezort spúšťa pozemkové úpravy takmer za 45 miliónov eur. Zrealizované budú v 168 katastroch na západnom, strednom a východnom Slovensku.

Uviedla to v stredu na brífingu podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS), za účasti generálneho riaditeľa sekcie legislatívy MPRV SR Jaroslava Puškáča a riaditeľa pozemkového odboru MPRV SR Andreja Vašeka.

Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) podľa jej slov potvrdila správnosť procesu verejného obstarávania na pozemkové úpravy, realizovaného Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Agrorezort tak môže odštartovať pozemkové úpravy po celom Slovensku.

"Takmer rok po vyhlásení súťaže môžeme ohlásiť, že začíname s pozemkovými úpravami. Ešte počas tohto roka odštartuje realizácia projektov pozemkových úprav v katastroch na západnom, strednom aj východnom Slovensku. Celkovo pôjde o 168 katastrálnych území za 44,6 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Ide o prelomový okamžik. Pôjde od roku 2010 o prvé realizovanie pozemkových úprav štátom. Moji predchodcovia Zsolt Simon z Mosta-Híd ani Ľubomír Jahnátek za Smer-SD ich totiž nedokázali zrealizovať. Podarilo sa to až Slovenskej národnej strane (SNS)," povedala Matečná.

"Územia, v ktorých budú realizované projekty pozemkových úprav, museli spĺňať niekoľko kritérií. Museli mať hotové prípravné konanie, čo je podmienka zo zákona. Obce museli s pozemkovými úpravami súhlasiť a musel byť preukázaný aj záujem vlastníkov o pozemkové úpravy. Aby bolo možné projekty ukončiť počas obdobia oprávneného čerpania Programu rozvoja vidieka 2014 až 2020, muselo sa jednať o katastrálne územia s rozlohou do 2000 hektárov (ha)," vysvetlil Puškáč.

Pozemkové úpravy sú podľa Matečnej jedným zo základných riešení vlastníckych práv k poľnohospodárskym a lesným pozemkom. Výsledkom pozemkových úprav je nové usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom, ich evidencia v katastrálnych operátoch katastra nehnuteľností, nové nájomné vzťahy k pozemkom, ako aj realizované technické a ekologické opatrenia spoločných a verejných zariadení. "Mrzí ma dlhý čas procesu kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý bol na škodu predovšetkým občanom dotknutých území," zdôraznila Matečná.

Matečná pripomenula, že rozdrobenosť vlastníctva pôdy a komplikácie v užívateľských vzťahov majú na Slovensku korene v dedičskom uhorskom práve a neskôr v kolektivizácii. Dôsledkom toho vznikajú nevyjasnené a nevyvážené vzťahy medzi vlastníkmi a užívateľmi.

Vlastníci majú problém dostať sa k užívaniu svojich pozemkov. Na Slovensku je v súčasnosti 8,4 milióna vlastníckych parciel, 4,4 milióna evidovaných vlastníkov pozemkov a 100,7 milióna spoluvlastníckych vzťahov. Priemerný počet spoluvlastníkov na jednu parcelu je 11,93 a jeden vlastník v priemere vlastní 22,74 parcely.

01 - Modified: 2022-02-04 06:24:02 - Feat.: - Title: Mičovský: Toto už nie je moje OĽANO. Vlčan by mal vyvodiť politickú zodpovednosť 02 - Modified: 2022-01-24 10:32:19 - Feat.: - Title: Vlčan otvára 110-miliónovu výzvu. Sľubuje si od nej pokles cien potravín 03 - Modified: 2022-01-04 13:17:20 - Feat.: - Title: Turbulentný rok pre farmárov. Dočkali sa lepšieho ministra, no vstupy im vzrástli o stovky percent 04 - Modified: 2021-12-16 11:44:14 - Feat.: - Title: Ministerstvo pôdohospodárstva spustilo výzvu na projekty pre potravinárov. V hre je 170 miliónov 05 - Modified: 2021-06-08 17:13:17 - Feat.: - Title: Štátny tajomník Andrej Gajdoš končí vo svojej funkcii. Požiadal o uvoľnenie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. august 2022 23:09