StoryEditor

Matečná reagovala na zistenie HN: Už robíme na bitúnkoch kontroly

27.03.2019, 14:03
Autor:
lmlmTASRTASR
HN v súvislosti s prípadmi kúpy chorého hovädzieho dobytka slovenskými bitúnkami konštatovali, že chovateľom by podľa odborníkov pomohlo obnovenie sanitárnych bitúnkov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vykonáva hĺbkové kontroly na všetkých bitúnkoch v SR. Uviedla to po stredajšom rokovaní vlády šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS) v reakcii na medializované informácie, ktoré sme zverejnili v Hospodárskych novinách, že slovenské bitúnky kupujú chorý hovädzí dobytok.

"Informácie preverujeme na základe článku, ktorý vyšiel. Kontrolujeme a robíme hĺbkové kontroly vo všetkých bitúnkoch, ktoré máme na Slovensku, je ich cez 100. O záveroch kontroly budeme informovať," spresnila Matečná.

Štát finančne nepomáha

HN v súvislosti s prípadmi kúpy chorého hovädzieho dobytka slovenskými bitúnkami konštatoval, že chovateľom by podľa odborníkov pomohlo obnovenie sanitárnych bitúnkov či preplácanie nákladov spojených s úhynom zvierat.

Chovatelia, zootechnici, veterinári a majitelia bitúnkov aj predstavitelia vyššej štátnej správy naznačili, že dôvodom takéto konania je, že štát finančne nepomáha chovateľom hovädzieho dobytka.

"Sme asi jediná krajina v Európe, ktorá náklady spojené s odstraňovaním a likvidáciou uhynutých a chorých zvierat necháva na pleciach chovateľov," povedal výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov mäsového dobytka Peter Polák.

Náklady hradí farmár

V prípade, že zviera ochorie, náklady na liečenie hradí farmár. Za jeho utratenie zaplatí veterinárovi minimálne 100 eur, za likvidáciu v kafilérii 300 eur za tonu a náklady na dopravu zvieraťa. V susednej ČR majú chovatelia k dispozícií 8 súkromných kafilérií a v niektorých prípadoch s nákladmi pomôže farmárom štát preplatením náhrady za likvidáciu.

"Náhrada zahŕňa aj náklady na porážku chorých zvierat a na neškodné odstránenie ich kadavérov. V odôvodnených prípadoch sa poskytne aj náhrada za neškodné odstránenie ich produktov," uviedol hovorca českého agrorezortu Vojtěch Bílý. Preplácanie náhrad funguje v Maďarsku či Poľsku, v Rakúsku majú tzv. nákazovú pokladnicu.

Pred vstupom do Európskej únie v roku 2004 fungovali v SR tzv. sanitné bitúnky. Podľa Paulíny Kojnok zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy to boli priestorovo oddelené časti bežných bitúnkov, ktoré boli prispôsobené na zabíjanie zvierat s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Mäso takýchto zvierat putovalo do výseku, a potom do kafilérie. Mäso z takéhoto bitúnku bolo označené na etikete ako spracované v sanitnom bitúnku. V súčasnosti sa mäso označuje ako požívateľné alebo nepožívateľné.

V minulosti fungovalo na Slovensku 5 kafilérií, v súčasnosti ostala jedna v Mojšovej Lúčke, ktorá by sa mala postarať o telá uhynutých zvierat z celého Slovenska. "Kapacita kafilérie je vyťažená asi na 80 percent," priblížila jej konateľka Alexandra Krajčíová Orčíková.

01 - Modified: 2020-02-24 12:32:41 - Feat.: - Title: Matečná chce zakázať pestovanie GMO plodín na Slovensku 02 - Modified: 2020-02-11 09:16:30 - Feat.: - Title: SNS chce znížiť DPH na všetky potraviny, tvrdí Matečná 03 - Modified: 2019-12-16 08:40:38 - Feat.: - Title: Matečná poskytla včelárom rekordné podpory. Viac ako milión eur 04 - Modified: 2019-08-08 09:08:12 - Feat.: - Title: Mŕtvy hlodavec vedľa mäsa či zlá hygiena zamestnancov. Štát kontroloval potraviny 05 - Modified: 2019-07-12 10:25:52 - Feat.: - Title: V Kežmarku sa realizuje najväčšia investícia v mliekarenstve za 20 rokov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2022 17:06