AP/TASR
StoryEditor

Hory si vyžiadali obeť. Lavína v Západných Tatrách usmrtila mladého skialpinistu

19.01.2022, 19:25
Autor:
TASRTASR
Lavína prekvapila troch mužov, ktorí mali na sebe kompletnú lavínovú výstroj. Posledného vytiahnutého 25-ročného skialpinistu sa nepodarilo zachrániť.

Lavína v Západných Tatrách usmrtila v stredu 25-ročného skialpinistu.

Horská záchranná služba o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Horských záchranárov požiadal o pomoc skialpinista, ktorý lyžoval dole z Holého vrchu do Kamenistej doliny spolu s dvoma kamarátmi.

„Skialpinisti lyžovali žľabom, ktorý sa v spodnej časti zužuje a vytvára terénnu pascu. Spustili lavínu, ktorá dvoch z nich zasypala. Všetci mali komplet lavínový výstroj. Dvaja skialpinisti boli úplne kriticky zasypaní, teda celkom pod povrchom lavíny," uviedli.

Doplnili, že po prijatí správy požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu.

"Na heliporte v Starom Smokovci nastúpili do vrtuľníka dvaja horskí záchranári a spoločne leteli do Kamenistej doliny. Nezasypanému skialpinistovi sa pomocou lavínového vyhľadávača podarilo nájsť najskôr jedného kamaráta, ktorý bol približne jeden meter hlboko. Po vykopaní bol krátko dezorientovaný z nedostatku kyslíka, ale hneď sa u neho spontánne obnovili životné funkcie. Ľahšie zranenú mal dolnú končatinu," priblížili horskí záchranári.

Obaja skialpinisti spoločne pokračovali v hľadaní ďalšieho kamaráta.

"Ten bol zasypaný v hĺbke 1,5 metra a po vykopaní neboli u neho prítomné životné funkcie, preto začali s jeho oživovaním. Po prílete vrtuľníka lekár Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby spoločne so záchranármi HZS pokračovali v oživovaní. Žiaľ, bezúspešne. Následne skialpinistov transportovali na Podbanské, kde zraneného prevzala posádka rýchlej zdravotnej pomoci na prevoz do nemocnice. Telesné pozostatky 25–ročného skialpinistu odovzdali príslušníkom Policajného zboru a obhliadajúcemu lekárovi," dodali horskí záchranári.

22. máj 2022 03:53