StoryEditor

Ako na nás udrie omikron? Čo bude o týždeň, mesiac? Takto to pre HN vidí štvorica expertov (anketa)

21.01.2022, 23:00
HN sa pýtali odborníkov, čo predpovedajú v súvislosti so šírením najnovšej mutácie covidu na Slovensku na najbližšie týždne či mesiace a aký stav máme očakávať v nemocniciach.

Len krátko po tom, čo sa Slovensko dostalo z tretej vlny, sa na nás rúti štvrtá. V zahraničí, ktoré nový variant už stretlo, sme mohli pozorovať vysoký rast pozitívnych, ale aj rýchlo klesajúcu vlnu. Okrem toho nedostatok ľudí na pracoviskách, keďže po nakazení mnohí skončili v karanténe. Vysoko infekčný omikron je menej smrtný.

HN pripravili anketu s odborníkmi, a to s Henrietou Hudečkovou, epidemiologičkou Ústavu verejného zdravotníctva, Matejom Mišíkom, riaditeľom Inštitútu zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva, Ivanom Bošňákom, analytikom projektu Dáta bez pátosu, a virológom Fedorom Čiamporom.

Odpovedali na štyri dôležité otázky.

Henrieta Hudečková, epidemiologička Ústavu verejného zdravotníctva

1. Aká bude situácia na Slovensku o týždeň​?

V súčasnosti vo viacerých krajinách Európskej únie pozorujeme dramatický nárast infekcií spôsobených omikronom. Variant sa rýchlo šíri a stáva sa dominantným. Takúto situáciu očakávame v priebehu najbližších dní až týždňov aj u nás. Denný počet nových infekcií môže prekročiť hlásený počet počas vrcholov druhej a tretej vlny na Slovensku.

2. Aká bude situácia na Slovensku o mesiac, dva?

Určite táto štvrtá vlna bude ukončená skôr ako druhá vlna, ktorá trvala 12 mesiacov. Napriek veľmi rýchlemu a obrovskému nárastu prípadov ochorenia COVID-19 súvisiacich s omikronom, a to nielen na lokálnej, ale aj národnej úrovni, sa dá...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 03:11