StoryEditor

Nové závažné zistenia na mostoch. Hrozia kolapsy so 100-kilometrovými obchádzkami (+ mapy)

21.01.2022, 17:30
Minister dopravy Andrej Doležal si pýtal peniaze na zlepšenie stavu mostov v roku 2020, bez úspechu. V druhom kole sa spolieha na podporu Najvyššieho kontrolného úradu.

Mosty na Slovensku sú na tom zle. Okrem toho, že veľká časť z nich je staršia ako 50 rokov, nestíhame ich opravovať zároveň s tým, ako degradujú.

Samospád by mohla odvrátiť správa Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý sa v roku 2021 pozrel na celkový stav daných stavieb. Ich počet v bezchybnom stave podľa úradníkov klesol za 16 rokov na polovicu.

Naopak premostení v najhorších stupňoch technického stavu je viac 2,5-násobne. Problém sa zatiaľ systémovo neriešil a peniaze utekajú na zaplátanie dier. Kontrolóri poukazujú na niekoľko odstrašujúcich prípadov.

Patová situácia v regiónoch

Havarijný stav mostu je nad riekou Poprad. V Kežmarku sa úsek musel uzavrieť a tak tu vznikla 40-kilometrová obchádzka cez Lendak po cestách druhej triedy, a to na území Tatranského národného parku.

Kamióny tu čakala ešte extrémnejšia alternatívna trasa po ceste prvej triedy cez Prešov. Tá je o takmer 100 kilometrov dlhšia.

A len náklady na projekty obchádzok, dopravné značenie a vytvorenie mostného provizória sú približne...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 02:22