Reuters
StoryEditor

Dankova kancelária vysvetľuje, prečo pozvala na Čaputovej inauguráciu aj jej protikandidátov

03.06.2019, 16:05
Autor:
TASRTASR
Kancelária Národnej rady zabezpečuje tú časť programu, počas ktorej hlava štátu zloží sľub do rúk predsedovi Ústavného súdu.

Na slávnostný akt skladania sľubu nastupujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej pozvala Kancelária Národnej rady aj neúspešných kandidátov na post prezidenta. Dôvodom je dodržanie tradície, uviedla Kancelária vo svojom stanovisku.

Pripomína, že pozvanie neúspešných kandidátov bolo v minulosti zvykom, s výnimkou súčasného prezidenta Andreja Kisku.
Čaputová zloží sľub na slávnostnej schôdzi parlamentu.

"Navyše, keďže ide o slávnostnú schôdzu vedenú predsedom parlamentu, ktorý zároveň uznával kandidatúru všetkých uchádzačov o funkciu hlavy štátu, parlamentná kancelária považovala za správne, pozvať na slávnostnú schôdzu aj ich," doplnila Kancelária svoje dôvody. Čaputová cez víkend uviedla, že pozvanie neúspešných kandidátov rešpektuje.

Kancelária tiež pripomenula, že pozývanie čestných hostí na slávnostnú inauguráciu je v gescii Kancelárie prezidenta.

Kancelária Národnej rady zabezpečuje len tú časť programu, počas ktorej hlava štátu zloží sľub do rúk predsedovi Ústavného súdu.

Súčasťou slávnostného programu je aj večerná recepcia, ktorá sa má uskutočniť v priestoroch bratislavskej Reduty. Nastupujúca prezidentka cez víkend povedala, že pôvodne sa recepcia mala konať v priestoroch Bratislavského hradu, miesto zmenili pre konanie koncertu.

Šéf Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan zdôraznil, že areál Bratislavského hradu bol a stále je plne k dispozícii štátno-reprezentačným účelom. "O tom sú vždy upovedomení aj všetci potenciálni záujemcovia o prenájom priestorov," vyhlásil a doplnil, že napriek tomu Kancelária prezidenta potvrdila, že im priestory Reduty vyhovujú z protokolárneho, ako aj z logistického hľadiska.

Zuzana Čaputová sa ujme prezidentského úradu 15. júna, keď ju čaká inaugurácia. Ústavou predpísaný sľub zloží počas slávnostnej schôdze Národnej rady v sobotu 15. júna napoludnie v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave.

01 - Modified: 2022-09-21 12:03:15 - Feat.: - Title: Ústavný súd prijal Čaputovej návrh. Posúdi ústavnosť prvej referendovej otázky 02 - Modified: 2022-09-21 08:13:29 - Feat.: - Title: Svet je v nebezpečenstve, doslova v plameňoch. Neriešime reálne problémy, vyhlásil tajomník OSN 03 - Modified: 2022-09-20 18:27:54 - Feat.: - Title: Čaputová v New Yorku: Naša slabosť povzbudila Rusko k ďalšej agresii 04 - Modified: 2022-09-20 16:15:52 - Feat.: - Title: Pravidlá zdravotnej starostlivosti v detenčných ústavoch sa majú upraviť 05 - Modified: 2022-09-19 16:15:08 - Feat.: - Title: Čaputová: Je pre mňa cťou, že som sa za Slovensko mohla rozlúčiť s kráľovnou. Jej éra sa zapísala do dejín
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2022 17:05