Premiér Peter Pellegrini a šéf Smeru Robert FicoReuters
StoryEditor

Fico demonštruje svoju moc. O jeho výmene pred voľbami nemôže byť ani reči, hodnotí politológ vyhlásenia šéfa Smeru

08.06.2019, 00:00
Autor:
lmlm
S Ficovou pozíciou môže otriasť len prípadný neúspešný volebný výsledok v parlamentných voľbách.

Šéf Smeru Robert Fico dal jasný odkaz, že sa nikam nechystá odísť a chce zostať pri mocenskom kormidle.

Politológ Tomáš Koziak takto zhodnotil pre HNonline piatkový brífing šéfa Smeru, ktorý sa po dvoch týždňoch objavil na centrále strany na Súmračnej ulici.

​"Chce ukázať, že je silný"

Urobil to s najväčšou pravdepodobnosťou aj kvôli tomu, čo sa deje vo vnútri Smeru. Chce ukázať, že je stále silný, že chce zabojovať o svoju mocenskú pozíciu a že nič ho v tom nezastaví, ani vnútrostranícke napätie a avizované problémy," hodnotí Koziak.

Podľa neho to povedal aj kvôli udalostiam, ktoré sa stali po tom, ako regionálni politici Smeru poslali Ficovi list, v ktorom žiadajú jeho koniec.

"Chce ukázať, že aj napriek tomu, čo sa vo vnútri strany deje, zostáva lídrom a je presvedčený o svojej nezastupiteľnosti v rámci štruktúr Smeru. Chcel demonštrovať svoju moc aj dovnútra strany. Je odhodlaný zabojovať o udržanie svojej pozície, ktorú teraz má. Určite to, čo povedal Kiskovi, že nikam neodchádza, ukázal aj teraz," skonštatoval politológ.

O výmene nemôže byť ani reči

Podľa neho dal Fico týmito vyjadreniami jasne najavo, že sa do volieb v Smere nič nezmení a o žiadnej výmene straníckeho lídra nemôže byť ani reči.

S Ficovou pozíciou môže otriasť len prípadný neúspešný volebný výsledok v parlamentných voľbách. "Ak by Smer voľby vyhral, tak sa môže odvolať na to, že stále doviedol stranu k víťazstvu. "Ak by sa PS a Spolu podarilo získať viac voličov ako Smeru, tak Ficova pozícia by bola neudržateľná," tvrdí Koziak.

Šéf Smeru Robert Fico sa po dvoch týždňoch objavil a prehovoril v centrále strany.

"Nevidím žiadny dôvod na personálne zemetrasenie v Smere. Smer je a verím, že bude najsilnejšia politická strana. My sa bavíme o tom, čo urobiť. Spúšťam vnútrostranícku diskusiu, budeme o tom hovoriť. Nebudem komentovať to, čo bolo povedané za dva tyždne," povedal Fico.

Zdôraznil, že chce doviesť Smer ako líder do budúcoročných parlamentných volieb. "Vždy som sa vedel dohodnúť a urobím všetko, čo je dobré pre Smer. Budem sa správať tak, aby Smer vyhral voľby," odpovedal Fico.

Dodal, že je pripravený prijať všetky rozhodnutia v mene úspechu Smeru. "Nič iné ma nezaujíma, do volieb budem viesť stranu ako predseda. Máme pred sebou ešte osem mesiacov, o všetkom si povieme na nominačnom zasadnutí predsedníctva," doplnil Fico.

01 - Modified: 2022-11-17 18:43:17 - Feat.: - Title: Autoprotest Smeru: Neostáva nám nič iné, ako varovať vládu a prezidentku a ratovať Slovensko, povedal Fico 02 - Modified: 2022-11-13 14:55:32 - Feat.: - Title: Rómska, maďarská či ukrajinská. Poslanec a bývalý štátny tajomník sa hlási k trom národnostiam 03 - Modified: 2022-11-11 12:46:31 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že je dôležité odvolať Mikulca, na schôdzu Smer v utorok príde 04 - Modified: 2022-11-04 11:46:25 - Feat.: - Title: Referendum je kampaň Fica, takáto zmena ústavy môže vyvolať nestabilitu, tvrdí Heger 05 - Modified: 2022-11-04 10:10:17 - Feat.: - Title: Referendum je súčasťou štvavej kampane šéfa Smeru-SD Roberta Fica, tvrdí Remišová. Účasť neodporúča
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. november 2022 20:16