StoryEditor

Bratislavu čaká veľká dopravná zmena. Vallo predstavil, ako budú jazdiť električky

11.06.2019, 12:55
Autor:
TASRTASR
Počas prázdninových mesiacov a v septembri budú električky smerom do Karlovej Vsi jazdiť len po Molecovu ulicu.

Mesto Bratislava čaká od soboty 22. júna veľká prázdninová zmena v cestovných poriadkoch a trasách električiek. Zmenu trasovania všetkých električiek si vyžiadala modernizácia Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály, ktorú spustia taktiež 22. júna. V utorok o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

"Ide o zmenu doterajších návykov cestujúcich, v praxi by však nemalo prísť k predĺženiu súčasných jazdných dôb medzi konkrétnymi cieľmi," vyhlásil primátor.

Počas letných prázdninových mesiacov a v septembri budú električky smerom do Karlovej Vsi jazdiť len po Molecovu ulicu.

Po každej radiále v zahustených intervaloch bude jazdiť jedna linka do centra, kde bude možné prestúpiť na ostatné električkové linky. Nové trasovanie liniek znamená, že každý cestujúci sa dostane električkou do súčasného cieľa.

"Pokiaľ však cestuje medzi dvoma vzdialenejšími mestskými časťami, bude to spravidla s jedným prestupom. Hlavným prestupným uzlom sa stane Kamenné námestie a Námestie SNP," podotkol Vallo.

"Súčasný počet obojsmerných električiek však umožňuje premávku liniek s takýmito vozidlami iba medzi centrom mesta a Karlovou Vsou, respektíve Petržalkou. Aby sa zachovali intervaly medzi spojmi a ľudia necítili zhoršenie MHD, táto zmena potrebuje zreorganizovať trasy aj ostatných električkových liniek," vysvetlil Vallo.

Po každej radiále v zahustených intervaloch bude jazdiť jedna linka do centra, kde bude možné prestúpiť na ostatné električkové linky. Počty spojov na väčšine tratí zostanú zachované, ako pri súčasnej organizácii liniek, alebo sa v niektorých prípadoch zvýšia. V smere z Petržalky linka 1, v smere z Rače linka 3, v smere zo Zlatých pieskov linka 4 a v smere z Ružinova linka 9 budú jazdiť len do centra mesta i naspäť v štvor- až päťminútových intervaloch počas pracovných dní a sedem- až osemminútových intervaloch počas víkendových dní," podotkol primátor.

V smere z Karlovej Vsi bude jazdiť náhradná električková linka X6 v intervaloch tri až štyri minúty cez pracovné dni a sedem až osem minút v dňoch voľna. Električku medzi Dúbravkou a Molecovou ulicou nahradí autobusová linka X5 v intervaloch tri až štyri minúty z Karlovej Vsi a šesť až osem minút z Dúbravky v pracovných dňoch a v intervaloch sedem až osem minút cez voľné dní. Zachovaná zostane premávka linky číslo 2 ako doplnkovej linky medzi Hlavnou stanicou a Železničnou stanicou Nové Mesto, v intervaloch 15 minút.

"Hlavným prestupným uzlom sa stane Kamenné námestie a Námestie SNP, kde bude možné prestúpiť na všetky ostatné električkové linky v priemere do dva a pol minúty," priblížil Vallo. Náhradná električková linka X6 z Karlovej Vsi bude premávať okruhom okolo historického centra.

Nové trasovanie liniek znamená, že každý cestujúci sa dostane električkou do súčasného cieľa. "Pokiaľ však cestuje medzi dvoma vzdialenejšími mestskými časťami, bude to spravidla s jedným prestupom," podotkol Vallo. Ak by zostali všetky linky podľa súčasného grafikonu, električky do Karlovej Vsi by podľa primátora mohli chodiť minimálne v 40-minútových intervaloch. Viac informácií o tejto zmene nájdu cestujúci na webe DPB a na www.zvladneme.to

01 - Modified: 2022-12-02 10:55:56 - Feat.: - Title: Polícia obvinila muža v súvislosti s incidentom na Obchodnej ulici v Bratislave 02 - Modified: 2022-12-01 13:00:11 - Feat.: - Title: Bratislava tvrdí, že na zvýšenie bezpečnosti v meste zrealizovala množstvo opatrení 03 - Modified: 2022-12-01 15:18:51 - Feat.: - Title: SNG sa po dvoch dekádach dočkalo obnovy. Takto vyzerá nová tvár galérie za vyše 70 miliónov eur 04 - Modified: 2022-11-30 14:53:01 - Feat.: - Title: Na Obchodnej ulici v Bratislave došlo cez víkend k násiliu, incident bude riešiť polícia 05 - Modified: 2022-11-30 10:11:17 - Feat.: - Title: Polícia vyšetruje okolnosti dvoch nočných požiarov v Bratislave
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. december 2022 13:01