TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Šeliga: O dohode s USA má ešte rokovať Sme rodina s ministrami

22.01.2022, 13:18
Autor:
TASRTASR
Za ľudí podľa Juraja Šeligu podporí návrh obrannej dohody s USA, verí, že Národná rada zmluvu schváli.

O návrhu zmluvy o obrannej spolupráci s USA už rokovali poslanecké kluby s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) i ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominant SaS). Sme rodina má ešte rokovať s ministrami o otázkach, ktoré si poslanci potrebujú vyjasniť. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol poslanec parlamentu zo Za ľudí Juraj Šeliga.

Prezidentka Zuzana Čaputová chcela podľa neho interpretačnou doložkou rozptýliť obavy. Poslanec Smeru-SD Richard Takáč si naopak myslí, že prezidentka svojím krokom potvrdila pochybnosti o obsahu dohody.

​Za ľudí podľa Šeligu podporí návrh dohody, verí, že Národná rada zmluvu schváli. "Ak mám správnu informáciu, Sme rodina bude rokovať s ministrami tak, aby im boli otázky vysvetlené," skonštatoval. Dohoda podľa neho zvýši bezpečnosť Slovenska a neznamená budovanie základní ani prítomnosť jadrových zbraní.

Upozornil na hroziaci konflikt na Ukrajine. "Hrozí nám vojna, Rusko robí kroky pre destabilizáciu Ukrajiny. Ak príde k vojnovému konfliktu, každému občanovi Slovenska bude jasné, že je správne, že Slovensko má silných spojencov, že je členom NATO a že má takúto dohodu," povedal.

Verí, že Kolíková chybu odstráni

Smer-SD opakovane hovorí, že dohoda je nevýhodná a Slovensko ju nepotrebuje. "Sme súčasťou NATO, ona nám zabezpečuje ochranu a obranu v prípade konfliktu," povedal Takáč. Dohoda podľa neho podkopáva našu suverenitu, ide proti záujmom Slovenska. Nedá sa podľa neho porovnávať s dohodou, ktorú pripravovali ešte v minulom volebnom období.

Dodal, že interpretačná doložka nemá právne opodstatnenie. Šeligovi sa zdá doložka nadbytočná, ale rozumie prezidentke, že chcela uistiť každého, ako sa bude zmluva vykladať. V jej obsahu nevidí nič protiústavné.

V koalícii sa ešte nedohodli na podobe súdnej mapy. "Ministerka musí dorokovať veci, pretože nie je tam komponent správneho súdnictva, ktorý je jeden z míľnikov. Verím, že sa jej túto chybu podarí odstrániť a v apríli, respektíve v máji platba príde. Teraz je to plne v jej rukách. Áno, je to chyba. Sme pripravení rokovať, aby sa to stihlo odstrániť, aby sme dostali 500 miliónov eur," vyhlásil.

Nechce sa vrátiť do vedenia parlamentu

Takáč si myslí, že reformou sa chce ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zbaviť nepohodlných sudcov, preto robí organizačnú zmenu. Takáč tiež Šeligovi pripomenul potrebu pokračovať v znižovaní DPH, koaličný poslanec je pripravený za to hlasovať, ak to bude súčasťou reformy.

Šeliga poprosil občanov, aby sa pripravili na vlnu omikronu počas nasledujúcich dvoch, troch týždňov. Ľudia by sa mali podľa neho doma testovať, obmedziť stretávanie a pracovať na homeoffice. "Sú nachystané tri tzv. poľné nemocnice, v prípade, že stúpne počet hospitalizovaných v nemocniciach nad 3 500, čo je limit slovenského zdravotníctva. Verím, že k tomu nedôjde," povedal.

Poslanec tiež zopakoval, že sa nechce vrátiť na post podpredsedu Národnej rady a že sú tri lepšie kandidátky. "Je to predmetom koaličných rokovaní," uzavrel.

01 - Modified: 2022-01-22 10:11:05 - Feat.: 0 - Title: Fico zvoláva protest pred Prezidentský palác. Pre zdražovanie potravín a obrannú zmluvu s USA
01 - Modified: 2022-06-28 14:02:06 - Feat.: - Title: Šeliga: Ak bude konflikt medzi Matovičom a Sulíkom pokračovať, nechcem byť v koalícii. Najbližšie dni ukážu 02 - Modified: 2022-06-22 11:56:36 - Feat.: - Title: "Neviem, či chcem byť v tejto koalícii," priznáva Šeliga. Prelomenie veta vníma ako politický súboj 03 - Modified: 2022-06-18 12:55:15 - Feat.: - Title: Šeliga: Rokujeme o zvyšovaní platov učiteľov a zdravotníkov. Matovič zvádza politický boj 04 - Modified: 2022-06-08 10:35:38 - Feat.: - Title: Šeligov odkaz sulíkovcom: SaS musí sedieť za rokovacím stolom, ak chce vládnuť 05 - Modified: 2022-06-04 13:19:05 - Feat.: - Title: OĽaNO hovorí pri referende o zneužívaní témy; Šeliga o strachu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. júl 2022 17:44