Filip RybaničTASR/P. Zachar
StoryEditor

Rybaničovi zmenili trest. Kaliňákovi sa nemusí ospravedlniť

25.06.2019, 10:24
Autor:
TASRTASR
Podľa minuloročného verdiktu sa Filip Rybanič mal verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Krajský súd (KS) v Bratislave na svojom verejnom zasadnutí odsúdil Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), na trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou.

Čo sa týka trestu, senát KS tak úplne nepotvrdil minuloročný rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava V, ktorý asistenta 25. septembra 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu zároveň vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou.

"Skutok sa stal a spáchal ho pán Rybanič"

Podľa odvolacieho súdu KS sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, spáchal zločin, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám, konkrétne bývalej redaktorke týždenníka Trend.

"Skutok sa stal a spáchal ho pán Rybanič," zdôvodnil verdikt predseda senátu. Rybanič nemal v portfóliu tých klientov, ktorých účty si neoprávnene prezeral 1. júna 2016 a robil si z nich záznamy. Bol poučený o ochrane bankového tajomstva. "Zo strany obžalovaného išlo o zneužitie prihlasovacích údajov do informačného systému banky a teda išlo o protiprávne konanie," povedal predseda senátu Peter Šamko.

Prvotné úkony polície však označil predseda senátu za nezákonné a teda pred súdom za nepoužiteľné. Rybanič bol predvedený, zadržaný políciou v banke, predvolaný bol však ako svedok, avšak bol obmedzený na osobnej slobode, čo je postup evidentne nezákonný. Za zákonné však považuje súd dôkazy zaistené políciou v mobile, listinné dôkazy a dôkazy zaistené pri prehliadke motorového vozidla.

Krajský súd nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Utorkové rozhodnutie KS v Bratislave je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať.

Kaliňákovi sa nemusí ospravedlniť

Na rozdiel od pôvodného verdiktu OS sa však nemusí Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). KS znížil v utorok výšku odkladu trestu z piatich rokov na jeden preto, lebo Rybanič nebol doteraz nikdy trestaný, nie je recividista a vedie riadny život. "Znížili sme odklad na symbolickú výšku," povedal ďalej predseda senátu Šamko. Podrobnejšie zdôvodnenie rozsudku bude v písomnom vyhotovení.

Rybanič utorkový verdikt odvolacieho súdu čiastočne uvítal. Najmä v tej časti, že postup polície bol v prvý deň jeho zaistenia nezákonný. Na strane druhej zdôraznil, že zachovanie bankového tajomstva by nemalo byť nadradené "zachovávaniu informácií o praní špinavých peňazí". Nevylúčil, že po porade so svojím obhajcom podajú mimoriadne dovolanie.

"Postup polície bol nezákonný"

"Zastávam názor, že postup polície na začiatku vyšetrovania bol nezákonný, ako aj prehliadka motorového vozidla. Navrhujem, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok a vec vrátil na prvostupňový súd, respektíve bol obžalovaný oslobodený spod obžaloby. Alternatívne, aby odvolací KS vec predložil Súdnemu dvoru Európskej únie," uviedol vo svojom záverečnom návrhu obhajca asistenta Marek Para. Na druhej strane, zástupca krajskej prokuratúry (KP) navrhol odvolanie zamietnuť.

Podľa minuloročného verdiktu sa asistent mal tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Kaliňákovi a nemal by päť rokov pracovať v inštitúciách, v ktorých sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Rozsudok však nebol právoplatný, Rybanič už vlani v septembri avizoval, že sa odvolá.

Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky, ako biznis poradca, preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách. Konkrétne, že exministrovi prišli na účet od spoločnosti B.A Haus tri platby vo výške 140-tisíc, 50-tisíc a 70-tisíc eur. Táto spoločnosť patrila predtým podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi, nedávno odsúdenému za krátenie dane.

Podobné aktivity vyvíjal asistent smerom k bankovým účtom exministra financií Jána Počiatka, právoplatne odsúdeného a najnovšie obvineného podnikateľa Bašternáka a napokon aj v kauze televíznych zmeniek obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera. Počiatkov účet bol zo strany Rybaniča prezeraný z rovnakého účtu za použitia rovnakého prihlasovacieho hesla ako Kaliňákov.
Asistent do komerčnej banky nastúpil v roku 2013 a do účtov uvedených osôb mal prístup, keď ich podľa banky a prvostupňového súdu zneužil v roku 2016.

01 - Modified: 2022-10-05 14:08:45 - Feat.: - Title: Súd na okupovanom Kryme rozhodol, že spev piesne Červená kalina je trestný čin 02 - Modified: 2022-10-04 17:30:00 - Feat.: - Title: Na Slovensku ako v Amerike. Žena zažalovala nemocnicu za zlú plastiku, má šancu na rekordné odškodné 03 - Modified: 2022-09-29 12:00:56 - Feat.: - Title: Podnikateľ Kuba, obžalovaný v kauze Dobytkár, popiera spáchanie skutkov 04 - Modified: 2022-09-23 09:49:19 - Feat.: - Title: Na súde pokračoval proces s lekárkou, prijať mala úplatok 20 eur či fľaše alkoholu 05 - Modified: 2022-09-21 08:31:42 - Feat.: - Title: Na pojednávaní s podnikateľkou Norou Kabrheľovou Mojsejovou prehrávali zvukové nahrávky
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. október 2022 03:40