StoryEditor

Remišová: Za ľudí podporí skrátenie karantény aj povinnú vakcináciu. Sme však proti sankciám voči neočkovaným

23.01.2022, 12:19
Autor:
TASRTASR
Slovensko sa podľa Remišovej musí vrátiť k normálnemu životu a musí skoncovať s lockdownami.

Strana Za ľudí podporí skrátenie karantény, ktoré je krízovým opatrením v pandemickej vlne omikronu. Za ľudí podporí aj povinné očkovanie, počká si však na stanovisko rezortu zdravotníctva a odborníkov.

Nepodporia však sankcie voči neočkovaným, ktorým by sa nemala preplatiť zdravotná starostlivosť. Uviedla to vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová v diskusnej relácii V politike televízie TA3.

Návrat k normálne životu a koniec lockdownom

Slovensko sa podľa Remišovej musí vrátiť k normálnemu životu a musí skoncovať s lockdownami.

"Je čas, by sa krajina naučila s vírusom žiť. Nemôžeme donekonečna žiť s obmedzeniami," zhodnotila.

Na margo obrannej zmluvy medzi Slovenskom a USA vicepremiérka povedala, že Slovensko potrebuje posilniť svoju obranyschopnosť. Za ľudí má podľa Remišovej preštudovanú obrannú zmluvu.

​Diskutovali o nej s ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom. Súčasná vláda podľa nej sprísnila znenie dohody oproti tomu, čo vyrokovali minulé vlády. Ide o sprísnenie voči americkej strane.

Ak by vládli Fico či Pellegrini, zmluvu s USA by podporovali

Remišová je presvedčená, že ak by vládol Robert Fico či Peter Pellegrini, obrannú zmluvu s USA by podporovali.

"Len najväčší zúfalec organizuje protesty proti niečomu, čo sám vyrokoval," podotkla na margo Fica, ktorý chystá protest proti zmluve.

Remišová poukázala, že obrannú zmluvu s USA má už dlhšie podpísanú aj Maďarsko a žiadne americké základne tam nepribudli.

"Nevidela som, že by sa takýto cirkus robil v Maďarsku proti zmluve," poznamenala.

​Vicepremiérka zároveň odsúdila útoky Fica na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Sú podľa nej neakceptovateľné. Podpísanie obrannej zmluvy je naliehavejšie aj pre situáciu na Ukrajine.

"Je naším susedom a je naším záujmom zabezpečiť, aby sa Ukrajina voči prípadnej invázii mohla brániť," hovorí Remišová.

O konkrétnej pomoci Ukrajine hovoriť nechcela

O konkrétnej pomoci Ukrajine či obranných stratégiách hovoriť nechcela. Je to podľa nej záležitosť rezortu obrany, ktorý v tejto veci podniká konkrétne kroky.

"Naším národným záujmom je mať medzi Ruskom a Slovenskom silnú a nezávislú a prodemokratickú Ukrajinu," povedala tiež.

Vicepremiérka sa vyjadrila aj k téme komunálnych volieb. Strana plánuje postaviť kandidáta na primátora Žiliny, Košíc či Lučenca a dvoch kandidátov na predsedov samosprávnych krajov.

​Kandidáti sa podľa Remišovej budú nominovať na veľkej programovej konferencii v apríli. Vicepremiérke v komunálnych a župných voľbách nepôjde o kvantitu kandidátov, ale o to, aby strana postavila na primátorov kvalitných ľudí.

Remišová v diskusii prezradila, že ministerstvo investícií pripravuje identifikáciu cez mobil, tzv. mobilné ID. Remišová ho chce zaviesť v nasledujúcich mesiacoch.

22. máj 2022 02:37