Exprezident Andrej Kiska stranu predstavil v Banskej Bystrici. Mesto podľa neho predstavuje stred krajiny.TASR
StoryEditor

Kiska kritizuje rušenie rodných čísel. Môže to ohroziť bežný život občanov, tvrdí

08.07.2019, 13:25
Autor:
TASRTASRmahomaho
Bývalý prezident Andrej Kiska tvrdí, že rušenie rodných čísel bude stáť desiatky miliónov eur.

Vznikajúca strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku podáva podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby preveril tender na nový systém identifikátorov fyzických osôb, ktorý má nahradiť rodné čísla.

"Sme svedkami, že pred voľbami chce každá strana získať voličov za naše peniaze. Myšlienka o vyrovnanom rozpočte sa stáva len nesplneným snom," hovorí Kiska, podľa ktorého chce ministerstvo vnútra tendrom systém ešte viac skomplikovať a zamotať.

Exprezident tvrdí, že rušenie rodných čísel bude stáť desiatky miliónov eur a ohrozí bežný život občanov. "Chcem vyzvať vládu, aby s tým prestala. S rodnými číslami žili naši rodičia, žijeme s nimi my aj naše deti. Ide o zásadnú zmenu. Takéto zmeny by mali byť prediskutované so spoločnosťou."

Podľa Kisku by mala o podobných veciach rozhodovať nová vláda.

Poslankyňa Veronika Remišová tvrdí, že namiesto rodných čísel chce ministerstvo vnútra zaviesť kódy. "Občan bude v každej inštitúcii vedený pod iným číslom," hovorí.

Nový systém podľa Remišovej skomplikuje život občanov. "Teraz majú inštitúcie jedno rodné číslo, po novom bude mať každá inštitúcia iné identifikačné číslo." 

"Ministerka Denisa Saková podpísala zmluvu na informačné systémy už v roku 2014 ako vedúca služobného úradu. Považujem za neprijateľné, že hotový informačný systém leží štyri roky v skrini a teraz pred voľbami príde ministerka s tým, že sa má spustiť," hovorí Remišová. 

Rezort vnútra, ktorý novú legislatívu pripravuje, neposkytol žiaden odhad nákladov na tieto zmeny, vyhlásila Remišová. Vyzvala tiež premiéra Petra Pellegriniho, aby zabezpečil, že vláda nebude pokračovať v rušení rodných čísel a zavádzaní nových identifikátorov.

Zákon o základných identifikátoroch fyzickej osoby pripravuje ministerstvo vnútra. Chce tak zabezpečiť bezpečnú identifikáciu osôb.

Rodné číslo ako trvalý identifikačný údaj by podľa navrhovanej legislatívy mali postupne nahradiť identifikátory fyzických osôb.

Rezort chce vytvoriť bezvýznamový identifikátor fyzickej osoby, jedinečný pre každú fyzickú osobu. Zároveň má fungovať sektorový identifikátor, pod ktorým budú inštitúcie evidovať fyzické osoby. Rezort navrhuje účinnosť zákona od 1. apríla 2020, naplno by sa mala nová sústava identifikátorov využívať v našom právnom poriadku v roku 2030.

01 - Modified: 2022-11-30 15:06:43 - Feat.: - Title: Hlasovanie o rozpočte musí byť transparentné. Ak prejde Tarabov zákon, bude to koniec, vyhlásil Šeliga 02 - Modified: 2022-11-09 12:18:48 - Feat.: - Title: Remišová: Návrh znížiť DPH pre vleky je nesystémový, Za ľudí ho nepodporí 03 - Modified: 2022-10-02 13:26:17 - Feat.: - Title: Šeliga sa poradí s kolegyňami, ako sa zachovajú pri odvolávaní Matoviča 04 - Modified: 2022-09-28 14:35:39 - Feat.: - Title: Ak Matoviča odvolajú, zrejme padne vláda, tvrdí Šeliga v HNtelevízii. Vyberá si z dvoch možností 05 - Modified: 2022-09-26 14:15:11 - Feat.: - Title: Kollárova Sme rodina a Za ľudí nepodporia odvolanie Matoviča
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 06:38