Šéf ÚVO Miroslav HlivákTASR
StoryEditor

Šéf ÚVO Hlivák uvítal návrh, ktorý mení postih machinácií pri verejnom obstarávaní

24.01.2022, 09:10
Autor:
TASRTASR
Úrad pre verejné obstarávanie ešte pred časom pripravil novelizáciu zákona o verejnom obstarávaní, v rámci ktorej sa zjednodušili niektoré pravidlá nákupov, aby sa proces nákupov zrýchlil.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák víta návrh novely Trestného zákona, ktorým sa má zefektívniť postihovanie zneužívania pravidiel verejného obstarávania.

Pripomenul, že na návrhu pracoval aj úrad v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti. Informovala o tom hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková. Návrh podala do parlamentu skupina koaličných poslancov.

Hlivák pripomenul, že ÚVO ešte pred časom pripravil novelizáciu zákona o verejnom obstarávaní, v rámci ktorej sa zjednodušili niektoré pravidlá nákupov, aby sa proces nákupov zrýchlil.

"Keďže sme si boli vedomí toho, že uvoľnenie pravidiel môže byť lákadlom pre ich zneužívanie, v spolupráci s odborníkmi na trestné právo sme vypracovali zmeny v oblasti trestného práva, aby sme dokázali účinnejšie zabrániť machináciám pri verejnom obstarávaní," priblížil šéf úradu.

Vzhľadom na to, že trestné právo rieši ministerstvo spravodlivosti, o návrhu úrad rokoval s týmto rezortom. "Verím, že návrhy budú prijaté tak, aby sme urobili maximum pre zamedzenie nekalým praktikám vo verejných nákupoch," dodal Hlivák.

Návrh hovorí o tom, že pri trestnom čine machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe by sa mohlo odstrániť zložité znalecké dokazovanie škody.

Rozsah trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní chcú poslanci zadefinovať ako zmluvnú cenu kontrahovanú v rámci zmluvného vzťahu, ktorý je výsledkom verejného obstarávania. Poslanci chcú tiež zaviesť novú skutkovú podstatu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

01 - Modified: 2023-10-02 22:00:00 - Feat.: - Title: Verejné obstarávanie riadime ako stánok s hranolčekmi 02 - Modified: 2023-09-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Zrušenie ÚVO, pomoc alebo záhuba štátneho rozpočtu? 03 - Modified: 2023-08-28 16:00:05 - Feat.: - Title: Nadácia Zastavme korupciu kritizuje vyjadrenia o prípadnom zrušení Úradu pre verejné obstarávanie 04 - Modified: 2023-08-22 08:47:58 - Feat.: - Title: Protimonopolný úrad odhalil nekalý biznis v pekárenstve. Trom firmám udelil státisícovú pokutu 05 - Modified: 2023-07-24 10:06:16 - Feat.: - Title: Slovensko je podľa Hlasu lídrom v dĺžke verejných obstarávaní, procesy brzdia rozvoj regiónov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 00:48