StoryEditor

Neschopní ministri či peniaze na "hlúposti". Roztržka Matoviča a Sulíka pokračuje ďalším dejstvom

24.01.2022, 09:45
Autor:
jfjf
Šéfovi rezortu hospodárstva sa nepozdáva, že na financovanie kompenzácií cien energií pre firmy nedokáže nájsť ministerstvo financií peniaze.

Medzi ministrom financií Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom sa v priebehu minulého týždňa opäť rozhorel konflikt. Tentoraz sa týkal financovania možných kompenzácií vysokých cien energií pre firmy.

Spor o peniaze

Matovič v tomto prípade trvá na tom, že ak chce Sulík použiť peniaze navyše, musí prísť s návrhom, kde ich zohnať. Šéf rezortu hospodárstva mu oponoval tým, že na financovanie iných opatrení sa peniaze vždy nájdu.

"Pokiaľ treba nájsť peniaze na hlúposti typu očkovacia lotéria, tak tie sa nájdu vždy a na rozumné veci nie sú," zdôraznil v reakcii na slová ministra financií Sulík. Podľa Matoviča totiž platí, že "čím je minister menej schopný, tým viac ukazuje na ministerstvo financií."

Zmluva s USA

Medzi najvýraznejšie témy minulého týždňa však patrila aj obranná dohoda medzi Slovenskom a USA, ktorú vo štvrtok 20. januára podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Dala si ale podmienku, že zmluvu ratifikuje len v prípade, ak bude jej súčasťou aj interpretačná doložka. Tá má obsahovať vysvetlenie, že dohoda nie je rozhodnutím o vytvorení vojenských základní USA na našom území a rovnako neumožňuje ani prítomnosť jadrových zbraní na Slovensku.

"Prijatie tejto dohody podporujem, pretože si nemyslím, že akýmkoľvek spôsobom ohrozuje Slovenskú republiku," priblížila Čaputová. 

Po vystúpení hlavy štátu sa spustila vlna reakcií, ktoré jej postoj komentovali. Najmä líder opozičného Smeru Robert Fico na seba nenechal dlho čakať a zdôraznil, že "prezidentka spáchala na občanoch Slovenska ďalšiu zradu."

"Samozrejme, že vysvetľovacia doložka nie pre vládu USA záväzná. Ide len o akýsi figový list, úlohou ktorého je zakryť zvrátenosť a nevýhodnosť obsahu zmluvy pre Slovensko," nechal sa počuť Fico.

25. máj 2022 06:29