Nemocnica v RužinoveTASR
StoryEditor

Predstavili najlepšie pôrodnice na Slovensku. Mamičky odporúčajú Žilinu, experti Trenčín

18.07.2019, 10:00
Autor:
klklTASRTASR
Nemocnice boli hodnotené na základe rôznych kritérií mamičkami aj expertmi.

Health Policy inštitút predstavil každoročný rebríček najlepších pôrodníc v rámci Sprievodcu pôrodnicami. Pôrodnice na Slovensku prešli hodnotením mamičiek aj expertov.

Do ôsmeho ročníka projektu Sprievodca pôrodnicami sa zapojilo všetkých 51 slovenských nemocníc. „Vidíme trend v znižovaní počtu cisárskych rezov,“ zhodnotila odborná garantka Silvia Hnilicová. V prieskume zaznamenali tiež presun rodičiek do lepšie hodnotených nemocníc. Problémami stále zostávajú dlhá hospitalizácia po pôrode a neefektívny zber dát.

Mamičky nemocnice hodnotili na základe online dotazníka, ktorý od augusta minulého roka do konca mája tohto roka vyplnilo takmer tri tisíc matiek.

Top tri pôrodnice podľa hodnotenia mamičiek:

  • Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
  • Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves
  • Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica

„Kladieme veľký dôraz okrem odbornosti aj na komunikatívnosť a bližšiu spätosť medzi personálom a našimi mamičkami,“ priblížil žilinský primár Martin Sudek. K úspechu v prieskume podľa neho prispela aj obnova priestorov oddelenia i pôrodných sál.

Výsledky prieskumu ukázali, že ženy boli najviac spokojné s umožnením prítomnosti sprevádzajúcej osoby, odbornosťou zdravotného personálu a vybavením pôrodného traktu. Najviac im chýbala podpora skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, podpora dojčenia a ochota personálu reagovať na ich individuálne potreby.

Experti sa sústredili na rôzne kritériá jednotlivých pôrodníc pri čom ich rozdelili do štyroch kategórií (I, II, III, III+) podľa neonanatologickej starostlivosti, teda zohľadňujú náročnosť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v jednotlivých zariadeniach.

Top tri nemocnice podľa expertného hodnotenia:

  • Fakultná nemocnica Trenčín
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Ružinov
  • Nemocnica A. Leňa Humenné

Podľa primára gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne Petra Kaščáka od minulého roka zvýšili počet lekárov, naďalej poskytujú pacientkam psychologické poradenstvo a cieľavedome pracujú na komunikácii s neonatológiou. „Umožnili sme bonding pri cisárskom reze a snažíme sa získať titul baby - friendly hospital, respektíve mother - friendly hospital,“ opísal ďalšie výzvy.

V Health Policy Insitute následne skombinovali expertné hodnotenie s hodnotením mamičiek. Najlepšie z toho vyšli pôrodnice v žilinskom kraji a najnižšie hodnotenie mali nemocnice v banskobystrickom a nitrianskom kraji. 

V kategórii I  tak vyšla najlepšie Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica Koch, v kategórii II Liptovská nemocnica s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, v kategórii III je najlepšia Nemocnica A. Leňa v Huumennom a v kategórii III+ Univerzitná nemocnica v Martine. 

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov. Projekt sa realizuje od roku 2011. Vznikol na základe spolupráce HPI a internetového portálu www.rodinka.sk.

Cieľom projektu je podľa organizátorov pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia vylepšovať svoje služby a prispôsobovať ich potrebám žien a detí. Vyhodnocuje sa spätná väzba mamičiek a tiež odborné pohľady expertov.

01 - Modified: 2021-02-05 09:00:59 - Feat.: - Title: Na reformu zabudnite. Nebude. 02 - Modified: 2018-07-19 10:21:45 - Feat.: - Title: Mamičky vybrali najlepšie pôrodnice. Najspokojnejšie sú v Martine
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. jún 2024 08:52