StoryEditor

Šéfanalytik pre HN: Nadchádzajúca jeseň alebo dve budú s covidom ešte náročné

24.01.2022, 23:00
Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík približuje, čo nás čaká v najbližších týždňoch, či uvažujú o ďalšom lockdowne a či sme schopní naraz otestovať niekoľko tisíc ľudí.

Minulý týždeň Unilabs urobil tlačovku, kde tvrdil, že máme viac ako 60 percent prípadov omikronu. Prišlo to len krátko po tom, čo vláda povedala niečo iné. Prečo?

To je úplne konzistetné s tým, čo očakávame aj v našom Inštitúte zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva. Minulý týždeň som na tlačovke po rokovaní vlády hovoril, na základe oficiálnych sekvenačných dát, ktoré vtedy boli spred dvoch týždňov, že sme na 30 percentách, dodal som, že už vtedy môžeme byť na 50 percentách. Je to konzistentné aj s tým, že niektoré regióny zaznamenávajú mimoriadne vysoký nárast pozitivity.

Sme ako štát schopní testovať niekoľkotisícové návaly ľudí, aké sme videli v zahraničí?

Jedna vec je PCR testovanie, pri ktorom sa pravdepodobne v nejakom momente prejde na priorizáciu osôb nad 60 rokov, respektíve takých osôb, ktoré môžu profitovať z terapie monoklonálnymi protilátkami či antivirotikami. Teda, aby sa k nim včas dostali.

A budeme mať teda dostatok testov?

krajiny, aj tie, čo majú mimoriadne veľké testovacie kapacity, zažili problém s nedostatkom PCR testovacích kapacít. Uvidíme preto aj veľmi vysokú pozitivitu testov.

Pozitívne je, že máme nakúpených dostatok antigénových testov a dostatočný počet mobilných odberových miest na testovanie. Ľudia majú k dispozícii aj samotesty dostupné v lekárňach či cez školy. Týchto samotestov by som ľuďom odporúčal mať aj pár doma.

A čo nemocnice? Nával sme videli aj vo Veľkej Británii, ale zároveň aj rýchly pokles. Bude to tak aj u nás alebo budeme špecifickí aj vďaka tomu, že sme dokončili vlnu delty?

Otázny je, vzhľadom na veľké...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 02:34