Alojz HlinaTASR/M. Svítok
StoryEditor

Hlina: Mám s Kollárom veľký problém. Majú väčších favoritov, ktorým sa budú vrhať okolo krku

21.07.2019, 13:59
Autor:
TASRTASR
Alojz Hlina už v minulosti vylúčil spoluprácu s hnutím Sme rodina.

Dohoda o predvolebnej spolupráci medzi koalíciou mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu-OD a KDH má podľa predsedu KDH Alojza Hlinu logiku.

Predstavuje podľa neho alternatívu voči súčasnej vládnej koalícii. Dohoda o neútočení však podľa Hlinu neznamená, že nedôjde ku konfrontácii hodnôt týchto zoskupení.

"Keď sme robili dohodu pre voľby do VÚC, mala dohoda medzi KDH, SaS a OĽaNO zmysel. V tomto čase má zmysel dohoda s PS/Spolu," uviedol v rozhovore pre TASR Hlina s tým, že dohoda pripúšťa rozšírenie.

Pokiaľ sa napríklad vznikajúca strana Andreja Kisku Za ľudí stane súčasťou koalície PS/Spolu, bude podľa Hlinu automaticky súčasťou celej dohody.

Bude súboj ideí

Zmysel takýchto dohôd spočíva podľa Hlinu aj v predstavovaní alternatívy. "Ľudia sa prirodzene boja toho, čo nepoznajú. Ešte viac sa boja, keď niekto druhý straší, čo to bude. To je taktika Smeru, ktorá im, žiaľ, vychádza, že keď odídu, všetko tu zlyhá. My im vieme prekaziť tieto plány. Alternatíva existuje, má takéto kontúry, bude sa dať predstaviť, ako by to asi mohlo fungovať," priblížil.

Aj keď KDH a koalícia PS/Spolu uzavreli pakt o neútočení, budú sa podľa Hlinových slov konfrontovať v súbojoch ideí. "Sme pozitívni, budeme za rodinu. Budeme predkladať všetky návrhy, ktoré podporujú rodinu. Budeme veľmi intenzívne pracovať týmto smerom," povedal o prioritách kresťanských demokratov. Na stole je podľa neho aj otázka sprísnenia potratov, dodal, že záujmom hnutia je, aby sa potratový zákon zmenil.

Budú sa rozprávať o prioritách

Ďalšie rokovania s lídrami koalície PS/Spolu majú prísť na rad prvý augustový týždeň, kde sa majú rozprávať o programových prioritách.

"Nikto nepredpokladá, že sa dohodneme na prvom stretnutí. Možno bude ďalšie a možno nebude. Ak by sme zistili, že je dostatočná zhoda, tak to môže vyústiť k dohode o povolebnej spolupráci, keď zistíme, že nie, tak to nevyústi," povedal šéf KDH pre TASR.

Spolupráca so Sme rodina je vylúčená

Prípadnú povolebnú komunikáciu s Mostom-Híd nevylučuje Hlina tak typovo, ako ju strana vylúčila s ĽSNS a Smerom-SD.

Sentiment, ktorý Hlina cítil k SNS, ho podľa vlastných slov už nadobro prešiel. V minulosti vylúčil aj spoluprácu s hnutím Sme rodina.

"Mám s Kollárom veľký problém, máme na viac, Slovensko je krajina, ktorá dokáže vygenerovať inú politickú kultúru. Keď bude Sme rodina v parlamente, majú väčších favoritov, ktorým sa budú vrhať okolo krku," skonštatoval Hlina v rozhovore.

Dohoda o predvolebnej spolupráci medzi PS/Spolu a KDH obsahuje dva konkrétne záväzky. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády.

01 - Modified: 2023-12-08 14:28:19 - Feat.: - Title: Šimečka, Sulík a Majerský ohlásili ďalší protest v Bratislave. Demonštrácie chcú preniesť aj do iných miest 02 - Modified: 2023-12-07 18:40:40 - Feat.: - Title: Obmedzí nezávislosť a pomôže konkrétnym ľuďom, tvrdí KDH a vyzýva vládu, aby stiahla kompetenčný zákon 03 - Modified: 2023-12-07 12:36:15 - Feat.: - Title: KDH vyzýva rezort zdravotníctva prepracovať opatrenie o zmenách v sieti sídel záchraniek 04 - Modified: 2023-12-06 13:41:19 - Feat.: - Title: Vláda s pomocou pri energiách zabúda na firmy a podnikateľov, tvrdí poslanec za KDH Hajko 05 - Modified: 2023-12-06 09:53:22 - Feat.: - Title: KDH žiada koalíciu, aby pri špeciálnej prokuratúre zišla z kratšej cesty, hnutie ocenilo vyjadrenie Lipšica
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
11. december 2023 11:01