Slovensko nie je určite právnym štátom a nemôže ním byť v situácii, keď tí, ktorí by mali stáť pred súdom, vykonávali korupciu, podvody a bezstarostne sa usmievali. Druhí ľudia, ktorí boli pre politickú moc nepríjemní, boli diskreditovaní a boli voči nim vznášané obvinenia. Na margo zverejnenej údajnej komunikácie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, ktorí sú obvinení z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, to vo štvrtok vyhlásil líder vznikajúcej strany Za ľudí a bývalý prezident Andrej Kiska.
Podkopáva to základy štátu
"To, aký prívlastok dáme nášmu štátu, nechám na občanov," povedal Kiska. Upozornil, že Kočner mal cez svoje spojky ovplyvňovať políciu a priamo komunikoval s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD) a bývalým premiérom a súčasným predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. "Takto bola naša krajina riadená," tvrdí Kiska.
Predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová povedala, že minulý týždeň podala podnety na policajnú inšpekciu s vážnymi podozreniami na prepojenie organizovaných skupín na štátne bezpečnostné zložky.
"Táto situácia vážne podkopáva základy štátu a bezpečnosť občanov. Keď sme mali kauzu Gorila, tak to bolo najmä o kšeftoch. Táto situácia je zásadne iná, pretože sa tu nejedná len o kšefty, ale o ovplyvňovanie polície, súdov, politikov a táto situácia stála dvoch mladých ľudí život," skonštatovala.
Exprezident s Trubanom nesúhlasí
Kiska zároveň informoval, že vo štvrtok rokovali s predstaviteľmi strán Spolu a Progresívne Slovensko (PS). Okrem Kočnera a jeho komunikácie sa venovali aj téme Ústavného súdu, vzájomnej spolupráci strán, ale aj rozoberali priznanie lídra PS Michala Trubana, že opakovane užíval marihuanu a pred 12 rokmi vyskúšal aj LSD.
"S drogami nesmieme žartovať a ani o nich ironicky hovoriť. Drogy dokážu byť obrovským nešťastím pre mladých ľudí,“ vyhlásil Kiska. Ocenil, že sa Truban ospravedlnil, s jeho postojom, ktorý zaznel vo videu, však zásadne nesúhlasí.
"Napriek tomu som presvedčený, že spolu s pánom Trubanom a Beblavým i ďalšími z demokratickej opozície vytvoríme jasnú, silnú a spoľahlivú vládu po ďalších parlamentných voľbách," tvrdí Kiska.
Strany SaS, KDH, PS, Spolu, OĽaNO a Za ľudí musia podľa jeho slov nachádzať k sebe cestu a uvažovať, ako po voľbách prevziať moc v štáte.