StoryEditor

K vytvoreniu koalície Mosta s SMK chýba ešte zhoda v dvoch bodoch

19.08.2019, 22:24
Autor:
TASRTASR
Jednou z problémových tém je podiel ľudí na potenciálnej kandidátke.

Vládna strana Most-Híd a mimoparlamentná SMK chcú uzatvoriť rokovania o možnej koalícii do parlamentných volieb do konca augusta. O výsledkoch pondelkového stretnutia informovali na tlačovej konferencii podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz a Peter Őry z SMK.

Nateraz sa strany dokázali dohodnúť na 17 z 19 bodov. Zvyšné dva body SMK ešte preberie na vlastnej pôde. "Potom Most-Híd ešte raz prerokuje akoby poslednú ponuku od SMK a týmto to končí," povedal Ravasz.

Na otázku, či je problém v tom, že SMK nechce Bugára ako jednotku na kandidátke, odpovedal Ravasz, že to môže "polopotvrdiť". "Nechceme pripustiť, aby iné strany, či už SMK, či už ostatní možní koaliční partneri, určili, kto za stranu Most môže a kto nemôže byť na kandidátke, či už sa to týka pána Bugára, mňa, alebo kohokoľvek iného," vyhlásil.

Jednou z problémových tém je tiež podiel ľudí na potenciálnej kandidátke. "Rozdiel v predstavách nie je malý," podotkol Ravasz.

Dohodnuté body boli prevažne technického charakteru, išlo napríklad o dohodu na spoločnom volebnom štábe alebo spôsob voľby systému predsedu frakcie. "Tie ostávajúce dva, dva aj pol, dokonca tri body, sú asi aj základným kameňom záležitosti," komentoval Őry. Avizoval rokovania predsedníctva strany, na ktorom sa dohodnú na ďalšom postupe.

Ako povedal Ravasz, z interného prieskumu Mosta-Híd vyplynulo, že asi tretina voličov z jednej aj druhej strany môže mať s koalíciou s SMK problém. "Keby sme išli spolu v koalícii, musíme presvedčiť aj týchto ľudí, nie som si istý, či by sa to dalo, možno áno," načrtol Ravasz. Opäť pripomenul, že SMK je etnická strana, zatiaľ čo Most-Híd je skôr interetnická strana, a musia sa navzájom rešpektovať.

Okrem SMK má Most-Híd za sebou sériu rokovaní s MKDSZ-MKDA či Maďarským fórom. Vládna strana rokovala aj s mimoparlamentnou Šancou, Rómskou iniciatívou Slovenska a Slovenskou konzervatívnou stranou.

01 - Modified: 2022-11-27 11:40:58 - Feat.: - Title: HN24: Matovič 02 - Modified: 2022-11-23 13:22:03 - Feat.: - Title: Krajniak: Ak bude provizórium, nemohli by sme domácnostiam pomôcť s energiami 03 - Modified: 2022-11-23 12:06:25 - Feat.: - Title: Vláda s podporou SaS automaticky počítať nemôže. Sulík zopakoval, že návrh rozpočtu určite nepodporia 04 - Modified: 2022-11-15 16:33:32 - Feat.: - Title: Kollár chce nájsť spoločné riešenie migrácie, rokovať bude aj s opozíciou 05 - Modified: 2022-10-30 10:45:05 - Feat.: - Title: Koalícia sa dohodla. Pokračovať bude aj pri provizóriu. Nie je čas na predčasné voľby, tvrdí Matovič
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 11:17