HN/ Lucia Kišová
StoryEditor

So zvieraťom už aj do reštaurácie. Vláda vyšla v ústrety najmä psíčkarom

21.08.2019, 13:37
Autor:
TASRTASR
Reštaurácia bude musieť povolenie vstupu s domácim zvieraťom vyznačiť na vchode.

Vstup do reštaurácií má byť po novom umožnený osobám aj s domácim zvieraťom. Ak sa prevádzkovateľ pre takúto možnosť rozhodne, bude musieť zabezpečiť označenie o povolení vstupu so zvieraťom na viditeľnom mieste pri vstupe. Novelu zákona z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v stredu schválila vláda na svojom zasadnutí.

"Umožnenie vstupu spoločenských zvierat do priestorov určených na konzumáciu stravy nesmie znížiť, respektíve ohroziť hygienickú úroveň prevádzky, ani ohroziť zdravotnú bezpečnosť podávaných pokrmov a nápojov.

Z tohto dôvodu bude musieť prevádzkovateľ verejného stravovania doplniť v prevádzkovom poriadku požiadavky na hygienicko-sanitačný režim," zdôvodnila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).

Za spoločenské zviera sa považuje napríklad domestikovaný druh psa, mačky či králika. Na novele, ktorá reflektuje diskusiu v podnikateľskom prostredí i medzi verejnosťou, pracoval aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ) SR.

Diskusia vznikla v súvislosti s aktuálne platným obmedzením vstupu spoločenských zvierat do konzumných priestorov prevádzok verejného stravovania, s výnimkou osôb so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom.

Ak podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa bude prevádzkovateľ reštaurácie súhlasiť, tak zákazník bude môcť so spoločenským zvieraťom vstúpiť do konzumných priestorov prevádzok verejného stravovania.

Reštaurácie, kaviarne, cukrárne a ich letné terasy budú musieť splniť požiadavky na priebežné čistenie a na vyčlenenie samostatného čistiaceho náradia. Tiež bude potrebné zabezpečiť jednorazové nádoby na napájanie pre zvieratá.

Ľudia sa budú môcť rozhodnúť, či takúto prevádzku navštívia. Legislatívna zmena sa nebude týkať zariadení školského stravovania, ani stravovacích prevádzok v zdravotníckych zariadeniach.

Zákon by mal byť účinný od začiatku budúceho roka.

01 - Modified: 2024-04-20 17:00:00 - Feat.: - Title: KVÍZ: Milovníčky mačiek zbystrite. Viete o týchto miláčikoch naozaj všetko? Otestujte sa 02 - Modified: 2024-04-12 14:58:26 - Feat.: - Title: Najlepším priateľom človeka kedysi bola líška, tvrdí štúdia 03 - Modified: 2024-03-25 10:03:46 - Feat.: - Title: Psy chápu význam podstatných mien, zistil nový výskum 04 - Modified: 2023-10-24 08:00:00 - Feat.: - Title: Bez škrečkov či papagájov. Európska únia chce v domácnostiach obmedziť chov exotických zvierat 05 - Modified: 2022-05-05 12:34:00 - Feat.: - Title: Ako často by ste mali kŕmiť svojho psa? Obrovská štúdia odhaľuje nečakanú odpoveď
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. jún 2024 11:51