TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Vláda odvolaním Jahnátka z čela ÚRSO porušila jeho práva, rozhodol Ústavný súd

27.01.2022, 13:40
Autor:
TASRTASR
Vláda podľa Ústavného súdu porušila Jahnátkovo základné právo na prístup k verejným funkciám a na inú právnu ochranu.

Uznesením o odvolaní Ľubomíra Jahnátka z postu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) z júna 2020 vláda porušila jeho základné právo na prístup k verejným funkciám a na inú právnu ochranu.

Rozhodol o tom vo štvrtok Ústavný súd. Zároveň nevyhovel Jahnátkovmu návrhu na zrušenie uznesenia o jeho odvolaní.

​Jahnátek bol v minulosti ako nominant Smeru ministrom hospodárstva. Do čela ÚRSO ho v júli 2017 vymenovala vláda Roberta Fica (Smer-SD), čo vtedajšia opozícia kritizovala. V júni 2020 ho z funkcie odvolal vládny kabinet pod vedením Igora Matoviča (OĽANO).

Návrh na odvolanie predkladal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Podľa materiálu Jahnátek nespĺňal zákonom stanovené požiadavky na výkon danej funkcie a došlo k porušeniu princípu nezávislosti ÚRSO v súvislosti s predložením novely zákona o regulácii sieťových odvetví poslancom Národnej rady Marošom Kondrótom (Smer-SD).

Ten pre médiá uviedol, že novelu predkladal aj na pokyn ÚRSO. Pokiaľ by bola schválená, zvýhodnila by podnik Duslo, a. s., v ktorom Jahnátek v minulosti pôsobil. Materiál uvádzal aj konflikt záujmov v súvislosti s pôsobením Jahnátkovho syna v manažmente Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, spoločného podniku ČEZ Bohunice, a. s., a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s.

​Bývalý šéf ÚRSO tieto dôvody v sťažnosti pred ÚS odmietol. Žiadal zrušiť príslušné uznesenie vlády a vec vrátiť na ďalšie konanie. Tretí senát ÚS mu však v tomto nevyhovel, keďže ÚRSO už má svojho predsedu – Andreja Jurisa.

O finančnom zadosťučinení súd nerozhodoval, keďže oň sťažovateľ nežiadal. Vláda mu má nahradiť len trovy konania v sume zhruba 1 440 eur.

21. máj 2022 20:40