StoryEditor

Roky chátrania sa končia. Legendárny Istropolis v Bratislave čaká zásadná zmena

11.09.2019, 12:48
Autor:
TASRTASR
Komplexný audit priestorov odhalil, že technický stav budovy Domu odborov je veľmi zlý.

Dom odborov na bratislavskom Trnavskom mýte, známy ako Istropolis, čaká v najbližších rokoch zásadná zmena. Prioritou však ostane jeho pôvodná funkcia kultúrno - spoločenského centra. Deklaruje to developer Immocap Group.

Víťazom medzinárodnej architektonickej súťaže na budúcu podobu Istropolisu sa stalo holandské štúdio KCAP. Jeho víziou je do územia priniesť inšpiratívny urbanizmus, kvalitný verejný priestor, dobré dopravné riešenie i kultúru.

Bývalé centrum zjazdov komunistov

Niekdajšie zjazdové centrum komunistického režimu, ktoré neskôr slúžilo aj spoločenským účelom, podľa developera desaťročia chátralo bez akýchkoľvek investícií do prevádzky.

"Budova a priľahlý verejný priestor nespĺňa súčasné kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky. Záujem o jej využitie zásadným spôsobom klesol aj zo strany organizátorov podujatí, čo má za následok pokles využiteľnosti na menej ako desať percent a prevádzkovú stratu viac ako 100-tisíc eur ročne," tvrdí spoločnosť Immocap Group, ktorá je ktorá je vlastníkom pozemkov pod a v okolí Domu odborov.

Komplexný audit priestorov odhalil, že technický stav budovy Domu odborov je veľmi zlý. Developer tvrdí, takmer všetky technológie sú po dobe svojej životnosti, absentuje klimatizácia, vzduchotechnika je nefunkčná a pôvodné veľkorysé interiérové riešenie s veľkými nárokmi na prevádzku je neekonomické a nevyhovuje dnešným normám.

"Využiteľnosť hlavnej sály je nedostatočná, jej fixné usporiadanie sedenia je určené len pre istý typ akcií, ktoré ju obmedzujú v ponuke kultúrnych podujatí, po ktorých sa neustále zvyšuje dopyt," skonštatoval investor.

Druhá prípravná fáza

Projekt nového Istropolisu sa podľa jeho slov aktuálne nachádza v druhej prípravnej fáze, keď sa spolu s architektonickým ateliérom KCAP a odborníkmi z príslušných oblastí pracuje na konkrétnejšej podobe územia. "Do tohto kontextu pochopiteľne patrí dobré dopravné riešenie budúceho projektu a aj uvažovanie v širších súvislostiach, ktoré sa dotýkajú Filiálky a budovy tržnice, keďže sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti," spresnil developer.

Riaditeľ Immocap Group Martin Šramko priblížil, že do projektu vstupujú s ambíciou priniesť Bratislave multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou výrazne väčšou, ako je súčasná. "Nový Istropolis bude priestorom na konanie rôznych multižánrových podujatí, vďaka flexibilnej možnosti usporiadania a najmodernejšiemu technickému a akustickému vybaveniu," deklaruje Šramko.

Chcú vytvoriť vitálnu štvrť

Jeroen Dirckx z víťazného ateliéru KCAP uviedol, že prvoradým cieľom v ich projektoch je urobiť z nefunkčných lokalít lepšie miesta na život. "Pre Bratislavu a Trnavské mýto to znamená vytvoriť vitálnu štvrť, v ktorej sa bude spájať kultúrny a spoločenský život, kvalitné verejné priestory so širokým spektrom využitia, s priamym prepojením na živý parter a plochy zelene," priblížil.

Starosta bratislavského Nového Mesta, kde sa Dom odborov nachádza, Rudolf Kusý v apríli pre TASR povedal, že kultúra sa musí v Istropolise zachovať a budova nesmie skončiť ako zbúraný Park kultúry a oddychu (PKO). Očakáva, že investor sa pustí do zmysluplnej modernizácie.

01 - Modified: 2023-12-01 18:38:35 - Feat.: - Title: Mali zákazku od Kičuru, robili aj pod veľkou križovatkou v Bratislave. No firma má problémy, musí sa oddlžiť 02 - Modified: 2023-08-31 10:07:35 - Feat.: - Title: Posun veľkého bratislavského projektu, Nový Istropolis získal dôležité povolenie a je bližšie k výstavbe 03 - Modified: 2023-07-08 05:20:12 - Feat.: - Title: Ak pri Istrocheme zaspíme, budú veci diktovať developeri, hovorí pre HN starosta 04 - Modified: 2023-04-20 07:00:14 - Feat.: - Title: Tisíce predajní, obraty v miliardách a podráždení farmári. O čom je poľská Biedronka? (HN Brífing) 05 - Modified: 2023-04-17 16:54:52 - Feat.: - Title: Realizácia Nového Istropolisu sa pohla vpred. Developer získal zelenú od magistrátu hlavného mesta
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. december 2023 12:58