AP/TASR
StoryEditor

USA žiadajú, aby sa v pondelok konalo zasadnutie bezpečnostnej rady OSN týkajúce sa Ukrajiny

28.01.2022, 06:20
Autor:
HNHN
Rusko nazhromaždilo v ostatnom čase pri svojich hraniciach s Ukrajinou približne 100-tisíc vojakov, hoci popiera, že by plánovalo inváziu na Ukrajinu.

Spojené štáty požiadali Bezpečnostnú radu OSN, aby na pondelok zvolala svoje verejné zasadnutie s cieľom diskutovať o "výhražnom správaní" Ruska voči Ukrajine vrátane hromadenia ruských vojakov pri ich spoločných hraniciach. Oznámila to vo štvrtok americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová, informuje agentúra Reuters.

Rusko nazhromaždilo v ostatnom čase pri svojich hraniciach s Ukrajinou približne 100-tisíc vojakov, hoci popiera, že by plánovalo inváziu na Ukrajinu.

V rámci úsilia o riešenie vyhrotenej situácie sa medzičasom konalo niekoľko diplomatických rozhovorov, ktoré však nedospeli k zásadnému prelomovému bodu, pričom Rusko aj NATO si ponechali otvorené dvere pre ďalšie diskusie, približuje Reuters.

"Rusko sa angažuje v ďalších destabilizačných činoch voči Ukrajine, čo predstavuje jasnú hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť, ako aj (dodržiavanie) Charty OSN," uviedla Thomasová-Greenfieldová.

"Teraz nie je vhodný čas na vyčkávanie. Teraz je potrebná plná pozornosť Bezpečnostnej rady OSN," dodala s tým, že USA sa v tomto smere tešia na pondelňajšiu "priamu a rozhodnú" diskusiu.

Reuters približuje, že o hlasovanie o zablokovaní pondelňajšieho stretnutia môže požiadať ktorýkoľvek z členov BR OSN. Na úspech takéhoto hlasovania je však následne potrebných minimálne deväť hlasov. Podľa diplomatov z OSN je pritom nepravdepodobné, že by k zablokovaniu zasadnutia zvolaného USA naozaj došlo.

BR OSN zasadala v súvislosti s napätím medzi Ruskom a Ukrajinou od ruskej anexie polostrova Krym v roku 2014 už veľakrát. Nebola však schopná prijať nijakú zásadnú rezolúciou vzhľadom na to, že Rusko ako jeden z jej piatich stálych členov disponuje právom veta, približuje Reuters.

01 - Modified: 2023-02-03 09:36:24 - Feat.: - Title: V Kyjeve a následne po celej Ukrajine vyhlásili letecký poplach. Z Bieloruska odštartovali lietadlá 02 - Modified: 2023-02-02 22:47:48 - Feat.: - Title: Kyjev si zaslúži začať prístupové rokovania s EÚ už tento rok, vyhlásil Zelenskyj 03 - Modified: 2023-02-02 19:07:03 - Feat.: - Title: Ukrajinský súd​ rozhodol. Exnámestník ministra obrany putuje do väzby, dôvodom sú podozrenia z korupcie 04 - Modified: 2023-02-02 19:50:26 - Feat.: - Title: Zaslanie britských bitevníkov Ukrajine by bolo nepraktické kvôli výcviku, tvrdí Londýn 05 - Modified: 2023-02-02 13:24:21 - Feat.: - Title: Čas na Železnú kupolu? Izrael zvažuje pomoc Kyjevu. Budete terč, varuje Rusko
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. február 2023 11:21