TASR/Roman Hanc
StoryEditor

Smer inicioval mimoriadne schôdze k rastu cien a cvičeniu Saber Strike

28.01.2022, 17:20
Autor:
TASRTASR
Podpredseda strany Richard Takáč pripomenul opakované snahy v predchádzajúcom období zvolať mimoriadnu schôdzu týkajúcu sa rastu cien a ich negatívneho dosahu na život domácností i fungovanie podnikov.

Skupina 30 opozičných poslancov podala v piatok návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR v súvislosti so sociálnym dosahom rastu cien energií a základných potravín a tiež s termínom konania spoločného slovensko-amerického vojenského cvičenia Saber Strike 2022 na území Slovenska. Informoval o tom informoval hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút.

Podpredseda strany Richard Takáč v tejto súvislosti pripomenul opakované snahy v predchádzajúcom období zvolať mimoriadnu schôdzu týkajúcu sa rastu cien a ich negatívneho dosahu na život domácností i fungovanie podnikov.

"Od zmarenia mimoriadnych schôdzí sa objavujú ďalšie a ďalšie závažné skutočnosti, ktoré oprávňujú opätovne žiadať mimoriadne rokovanie parlamentu," zdôraznil poukazujúc na potvrdený drastický nárast ceny plynu, tepla, ako aj cien prakticky celého okruhu tovarov a služieb, osobitne základných potravín.

Skritizoval zároveň kabinet za to, že iniciatívne sám nepredkladá pri súčasnom vývoji žiadne relevantné krízové manuály. "Dá sa predpokladať, že vláda bude na prudké zvýšenie cien v roku 2022 reagovať len odkazom na vývoj cien energií na medzinárodných trhoch a na rekordnú infláciu a ponechá slovenské domácnosti a celé hospodárstvo napospas voľnému trhu," poznamenal Takáč.

Opoziční poslanci chcú svojou iniciatívou tiež docieliť, aby parlament požiadal exekutívu o predloženie vecného a časového harmonogramu krokov na eliminovanie dosahu nárastu cien, vláda by tak podľa opozície mala urobiť do 15. februára.

V druhom návrhu na prijatie uznesenia je cieľom odložiť termín konania spoločného cvičenia Saber Strike 2022 americkej a slovenskej armády dovtedy, kým sa nepodarí deeskalovať medzinárodné napätie súvisiace so situáciou na Ukrajine.

"Sme presvedčení, že organizovanie takéhoto mimoriadneho vojenského cvičenia s obrovským počtom vojakov USA na území SR práve prispieva, podobne ako snahy dosiahnuť schválenie obrannej dohody medzi SR a USA, k zvyšovaniu napätia súvisiaceho so situáciou na ukrajinsko-ruských hraniciach," upozornil poslanec Smeru a predseda zahraničného výboru NR SR Marián Kéry.

01 - Modified: 2022-10-06 14:50:51 - Feat.: - Title: Fico odmietol, že by za schôdzou bola snaha zastrašovať OČTK 02 - Modified: 2022-10-06 08:33:31 - Feat.: - Title: Brusel je pripravený na flexibilitu. Snažíme s napĺňať zásobníky plynu, hovorí eurokomisárka 03 - Modified: 2022-10-06 07:39:51 - Feat.: - Title: SaS nepodporí mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom 04 - Modified: 2022-10-06 07:21:41 - Feat.: - Title: Poslanci začali rokovací deň novelou z dielne rezortu školstva 05 - Modified: 2022-10-05 16:35:34 - Feat.: - Title: Parlament neprelomil veto prezidentky pri novele o verejnom obstarávaní
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. október 2022 02:30