Minister financií Ladislav KamenickýTASR/J. Novák
StoryEditor

Suma, potrebná na dofinancovanie rezortu zdravotníctva, ešte nie je známa

27.09.2019, 12:55
Autor:
TASRTASR
Bezodkladné dofinancovanie zdravotníctva v tomto roku o 150 miliónov eur žiadajú aj zástupcovia ambulancií, nemocníc, zdravotných poisťovní aj strešnej pacientskej organizácie.

Vyčíslenie sumy potrebnej na dofinancovanie rezortu zdravotníctva by mohlo byť známe v strede budúceho týždňa. Po piatkovom rokovaní vlády to uviedol minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD).

"Stále na tom robíme, potrebujem to prepočítať," uviedol minister o pokračujúcich rokovaniach s rezortom i Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VŠZP). Zároveň odmietol naznačovať nejaké sumy.

​"Jediné, čo môžem jednoznačne povedať, je, že 150 miliónov to nebude, je to absolútne nereálne číslo," dodal.

S potrebou dofinancovať rezort súhlasí Inštitút zdravotnej politiky (IZP), ktorý je posledných 13 mesiacov zodpovedný za prípravu rozpočtu pre zdravotníctvo.

Šéf inštitútu Martin Smatana poukázal na to, že dofinancovanie bude určite potrebné z viacerých dôvodov. "Časť je našou chybou," komentoval šéf IZP s tým, že keď inštitút pripravoval rozpočet, nerátal s infláciou či s časovým posunom niektorých zmlúv, ale napríklad ani s vysokým nárastom cien energií.

Otázkou podľa jeho slov je, ako systém nastaviť tak, aby sa potreba dofinancovania nezopakovala.

Bezodkladné dofinancovanie zdravotníctva v tomto roku o 150 miliónov eur žiadajú aj zástupcovia ambulancií, nemocníc, zdravotných poisťovní aj strešnej pacientskej organizácie.

Podpísali memorandum, v ktorom poukazujú na to, že súčasný rozpočet pre zdravotníctvo nepostačuje.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní kabinetu uistil, že zdravotníctvo v rozpočte na budúci rok neutrpí.

"Minimálne garantovaná suma v rozpočte bude opäť o čosi vyššia ako v tomto roku," zdôraznil. "Ak aj sa bude v nejakých rezortoch musieť škrtať a obmedziť výdavky v dôsledku vývoja slovenskej ekonomiky, nedovolím, aby sa škrtalo v segmente zdravotníctva," dodal Pellegrini.

01 - Modified: 2022-10-19 17:43:51 - Feat.: - Title: Vláda schválila posun spustenia právnej reformy do praxe o päť mesiacov, má vrátiť súdom dôveru 02 - Modified: 2022-10-15 11:49:20 - Feat.: - Title: Remišová a Kamenický sa zhodujú, chcú koniec anonymných diskusií. Blokovanie webov však SMERu prekáža 03 - Modified: 2022-10-07 10:47:37 - Feat.: - Title: Súdna reforma bola od nového roka pripravená tak, aby sa mohla rozbehnúť, tvrdí exministerka Kolíková 04 - Modified: 2022-10-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Matovič vyčítal Ficovi pri dôchodkoch svinstvo. Teraz jeho poslanci odobrili podobný krok 05 - Modified: 2022-09-26 14:22:30 - Feat.: - Title: Heger ubezpečuje, že súdne reformy sa zavedú do praxe aj po zmene ministra
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 09:23