TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Lajčák neočakáva, že sa do volieb schváli dohoda o obrannej spolupráci s USA

09.10.2019, 14:27
Autor:
TASRTASR
Cieľom rokovaní má byť potvrdenie, či Slovensko dokáže dohodnúť zmluvu, ktorá nebude narúšať suverenitu krajiny.

Priestor na schválenie obrannej spolupráce s USA sa s blížiacimi parlamentnými voľbami skôr zužuje ako rozširuje. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) s tým, že to považuje za chybu. Ako však poznamenal, rešpektuje vôľu väčšiny v parlamente.

"Niečo by sa muselo mimoriadnym spôsobom zmeniť, aby sa to uzavrelo do volieb. Som realista, takže to neočakávam, ale myslím si, že ako zodpovedný štát a členská krajina v Severoatlantickej aliancii máme povinnosť pokračovať v týchto rokovaniach. Je to na expertnej úrovni. Vo viacerých otázkach sú tie pozície naozaj ešte dosť vzdialené, čiže hľadáme nejaké možné prieniky a aj s americkou stranou sme sa zhodli na tom, že nejde o čas, ale ide o to, aby sa dohodol nejaký text, s ktorým sa vedia stotožniť obidve strany," dodal.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v marci vyhlásil, že rezort diplomacie bude pokračovať v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA na úrovni rámcovej dohody.

Cieľom rokovaní má byť potvrdenie, či Slovensko dokáže dohodnúť zmluvu, ktorá nebude narúšať suverenitu krajiny, nebude garantovať prítomnosť vojsk USA na území Slovenska a nebude ho nútiť realizovať projekty, ktoré na svojom území nechce. Na aprílovej Koaličnej rade sa lídri dohodli, že minister obrany Peter Gajdoš (SNS) sa na rokovaniach nebude zúčastňovať.

Ministerstvo obrany argumentovalo, že prijatie dohody by ohrozilo suverenitu Slovenska.

Rozhodnutie vtedy kritizoval vtedajší prezident SR Andrej Kiska, niektorí opoziční aj koaliční poslanci. Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko následne vyhlásil, že nikto neodmietol financie z USA na opravu slovenských letísk, lebo žiadne ponúknuté neboli. Rezort obrany vysvetlil, že financie z USA na modernizáciu vojenských letísk neodmietol.

Najprv je podľa neho potrebné dokončiť rokovania o predmetnej dohode.

01 - Modified: 2022-07-29 11:52:56 - Feat.: - Title: Smer podá trestné oznámenie pre sabotáž zo strany NAKA 02 - Modified: 2022-07-28 14:52:00 - Feat.: - Title: Na koho dopláca Fico? 03 - Modified: 2022-07-26 17:38:37 - Feat.: - Title: Fico: Dohoda na pravidlách zníženia spotreby plynu môže mať fatálne dosahy 04 - Modified: 2022-07-26 15:26:03 - Feat.: - Title: Kyjev pridal Roberta Fica na svoj čierny zoznam. Len mám iný názor na vojnu, bráni sa expremiér 05 - Modified: 2022-07-22 11:53:28 - Feat.: - Title: Dôsledky návrhu Bruselu znížiť spotrebu plynu budú katastrofálne, tvrdí Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. august 2022 10:20