O bratislavskej Petržalke sa hovorí ako o najväčšom a najhustejšie obývanom sídlisku v strednej Európe. Panelákovú výstavbu v kedysi vidieckej obci Engerau na brehu Dunaja odsúhlasili v roku 1973.archív HN
StoryEditor

O parkovacie miesto už požiadalo približne 6500 Petržalčanov

10.10.2019, 08:48
Autor:
TASRTASR
Títo žiadatelia tak budú môcť od prvého novembra, teda od spustenia systému, parkovať kdekoľvek v rámci mestskej časti bez problémov.

Za prvý týždeň od spustenia elektronickej registrácie do pilotného parkovacieho systému v bratislavskej Petržalke vyplnilo registračný formulár približne 6500 obyvateľov.

Z týchto žiadostí bolo doteraz priamo potvrdených viac ako 4220. Títo žiadatelia tak budú môcť od prvého novembra, teda od spustenia systému, parkovať kdekoľvek v rámci mestskej časti bez problémov.

"Väčšina bola zaregistrovaná úspešne. Ďalší ešte musia priniesť potrebné potvrdenie o vzťahu k autu, pri niektorých išlo o chybu pri vyplňovaní registračného formulára. Niektoré údaje ešte preverujeme," uviedla pre TASR hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Špeciálna infolinka

Mestská časť však eviduje aj žiadateľov, ktorým musí poslať oznámenie o neúspešnej registrácii. Najčastejšími dôvodmi zamietnutia sú napríklad nepoužívanie diakritiky, preklepy či nesprávne vyplnené kolónky.

Stali sa tiež prípady, keď zadaná ulica nesedela s údajmi k danému rodnému číslu alebo zadané rodné číslo nebolo totožné so žiadnym rodným číslom obyvateľa s trvalým pobytom v Petržalke.

Mestská časť v tejto súvislosti zriadila aj špeciálne telefónne číslo, zároveň sú počas pracovného času vo vestibule Technopolu, kde sídli aj miestny úrad, obyvateľom k dispozícii traja zamestnanci.

Tí občanom odpovedajú na otázky a pomáhajú s vypĺňaním registračného formulára. "Najčastejšie potrebujú pomôcť s vyplnením registračného formulára, ale pýtajú sa aj na špecifické prípady. Na telefónne číslo volajú ľudia takmer nepretržite," poznamenala Halašková.

Problém s trvalým pobytom

​Petržalčania sa budú môcť do systému prihlásiť aj osobne, a to od 15. októbra. Od rovnakého dátumu zároveň mestská časť umožní Nepetržalčanom, ktorí budú chcieť využívať výhody systému, prihlásiť sa na tzv. administratívny trvalý pobyt.

Takáto možnosť je ponúkaná osobe, ktorej vlastník bytu, v ktorom býva, nechce umožniť prihlásiť si v tomto byte trvalý pobyt. V takomto prípade bude mať administratívny trvalý pobyt v byte, ktorý patrí Petržalke.

"Mnoho ľudí sa pýta aj na prehlásenie si trvalého pobytu, ktoré môžu uskutočniť kedykoľvek na našej matrike," doplnila Halašková.

Vyznačovanie miest

V prvej etape vyznačuje mestská časť dočasné parkovacie miesta na parkoviskách po novom už modrou farbou. O harmonograme ich vyznačovania informuje pravidelne na webovej stránke.

Dôvodom je, aby obyvatelia vedeli, k akému dátumu bolo dobré na tom-ktorom parkovisku neparkovať, aby sa mohlo vyčistiť a vyznačiť. Vyznačovanie pokračuje podľa hovorkyne vzhľadom na priaznivé počasie "veľkou rýchlosťou".

"Ak pôjde všetko týmto tempom ďalej, k prvému novembru bude vyznačená nielen časť Dvory, ale už aj viaceré parkoviská z častí Lúky a Háje," poznamenala. V ďalších etapách sa pridajú aj kolmé parkovacie miesta a miesta na parkovanie pri cestách.

Pilotný parkovací systém

Najväčšia bratislavská mestská časť využíva možnosť zaviesť vlastný pilotný parkovací systém v medziobdobí, kým začne v roku 2021 platiť schválená celomestská parkovacia politika.

Petržalčania by mali môcť zaparkovať bezplatne 24 hodín denne sedem dní v týždni. Obyvatelia bez trvalého pobytu v Petržalke budú môcť bezplatne parkovať len počas dňa, teda medzi 8.00 a 18.00 h, a počas víkendov.

V noci bude pre nich parkovanie spoplatnené sumou jedno euro za každú začatú sa hodinu, respektíve budú musieť parkovať mimo vyhradených parkovacích miest.

01 - Modified: 2019-08-22 07:19:03 - Feat.: 0 - Title: Nápor rastie. Parkovacia politika rozdeľuje Bratislavu 02 - Modified: 2019-09-09 20:08:28 - Feat.: 0 - Title: Je to oficiálne. Petržalka zavedie parkovací systém 03 - Modified: 2019-09-26 10:02:51 - Feat.: 0 - Title: Petržalka pokračuje v opravách ciest a chodníkov. Vyčlenila takmer dvestotisíc eur
01 - Modified: 2022-09-23 13:11:51 - Feat.: - Title: Petržalka sprísňuje pravidlá parkovania pre ďalšie dve štvrte 02 - Modified: 2022-09-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Parkovacia politika v praxi: Nezmyselné pravidlá a pokuty vyššie než v susedných krajinách 03 - Modified: 2022-09-19 13:15:15 - Feat.: - Title: Bratislavská Petržalka zapája do parkovacieho systému aj súkromné parkoviská 04 - Modified: 2022-09-12 13:37:17 - Feat.: - Title: Petržalka sprísnila pravidlá parkovania v dvoch štvrtiach 05 - Modified: 2022-09-09 09:22:26 - Feat.: - Title: Už je známy termín spustenia. Platené parkovanie sa rozšíri do ďalších častí Bratislavy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2022 08:07