TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Budú padať aj zdravé stromy. Bratislava zavrie ZOO, neodporúča návštevu parkov

29.01.2022, 19:08
Autor:
TASRTASR
Slovensko čaká mimoriadne nepriaznivé počasie.

Mesto Bratislava neodporúča v nedeľu (30. 1.) pre očakávaný silný vietor pohyb po parkoch, cintorínoch a lesoch.

Z bezpečnostných dôvodov bude v nedeľu zatvorená aj bratislavská zoologická záhrada. Mestské lesy v Bratislave žiadajú verejnosť, aby do lesoparku nechodili.

"Na celú nedeľu je predpovedaný silný vietor na území Bratislavy, ktorý môže dosiahnuť priemernú rýchlosť viac ako 60 a v nárazoch až 105 kilometrov za hodinu," varuje hlavné mesto.

​Takáto rýchlosť vetra je podľa samosprávy nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

"Za takýchto podmienok budú padať aj zdravé stromy, návštevu lesoparku preto z bezpečnostných dôvodov odložte na iný deň," odporúča organizácia Mestské lesy v Bratislave.

Pred silným vetrom varujú aj okolité obce a mestá. Primátor Pezinka Igor Hianik vyzval obyvateľov k zvýšenej opatrnosti. "Vyhýbajte sa pohybu v blízkosti stromov, škridlových striech, staveniska či iných priestorov, kde môže byť zvýšené riziko uvoľnenia predmetov," uviedol Hianik.

Verejnosti odporučil schovať si svoj majetok do garáži, pivníc a z balkónov odprať drobné predmety. "Ak sa dá, preparkujte si autá mimo rizikových zón (smetné nádoby či iné predmety, ktoré sa môžu posunúť)."

Slovensko čaká v nedeľu veľmi nepriaznivé počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto odporúča ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku a svoje voľnočasové aktivity radšej presunuli na iný deň.

​Meteorológovia totiž očakávajú na väčšine územia mimoriadne silný vietor, v Tatrách mohutnú víchricu až orkán.

Pre západné Slovensko, a teda aj pre Bratislavu a jej okolie, platí výstraha druhého stupňa. Vietor tu môže miestami dosiahnuť priemernú rýchlosť 60 a krátkodobo v nárazoch rýchlosť 85 až 100 kilometrov za hodinu.

Meteorológovia označujú očakávanú rýchlosť za nadpriemernú a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je podľa nich vysoká.

01 - Modified: 2023-09-29 09:10:51 - Feat.: - Title: Zákaz parkovania na chodníkoch. Bratislava nebude spočiatku všetky porušenia riešiť pokutami 02 - Modified: 2023-09-28 15:11:29 - Feat.: - Title: V Bratislave a okolí komplikujú dopravu kolóny a nehoda 03 - Modified: 2023-09-28 06:59:51 - Feat.: - Title: V nemocnici v Bratislave po streľbe v Dúbravke ošetrili troch zranených, dvaja zostali hospitalizovaní 04 - Modified: 2023-09-28 11:01:21 - Feat.: - Title: Mŕtvy strelec, ktorý zranil štyroch ľudí vrátane policajta, mal byt plný pyrotechniky, potvrdil Hamran (aktualizované) 05 - Modified: 2023-09-26 06:10:16 - Feat.: - Title: Zistenie HN: otvorenie vlajkovej predajne Coop Jednoty v Bratislave sa odkladá. Sieť brzdí byrokracia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. september 2023 09:04