Béla BugárTASR/J. Kotian
StoryEditor

Príde napokon k spolupráci Mosta a SMK? Bugárovci hovoria o prvom kroku

12.10.2019, 17:24
Autor:
TASRTASRredred
Most-Híd vníma rozhodnutie rokovať pozitívne a považuje ho za prvý krok v záujme nerozdrobenia hlasov.

Mimoparlamentná strana SMK sa pokúsi o vytvorenie spoločnej kandidačnej listiny s maďarskými stranami. Uviedol to predseda Republikovej rady SMK Péter Őry po jej rokovaní.

Prvý krok

K angažovaniu sa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára na takejto kandidátke sa nevyjadril, s Mostom-Híd aj Maďarským fórom (MF) však chcú rokovať. Most-Híd vníma rozhodnutie rokovať pozitívne a považuje ho za prvý krok v záujme nerozdrobenia hlasov.

​"Republiková rada SMK poverila Republikové predsedníctvo, aby k dosiahnutiu jednotného postupu rokovalo so zainteresovanými politickými a spoločenskými subjektmi a do konca októbra ponúklo konkrétnu formu spolupráce tak, aby základom širšej spolupráce boli dve najväčšie strany, a to SMK a Most-Híd," píše sa vo vyhlásení SMK.

​Ako dôvod na tento postup Őry uviedol, že je veľmi ťažké dostať sa na samostatnej kandidátke do parlamentu.
Nemám o tom vedomosti, že by strana Za ľudí mala rokovanie so stranou SMK. My máme otvorené dvere,“ povedal Őry na margo prípadnej spolupráce so stranou exprezidenta Andreja Kisku.

Na ponuku predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča uviedol, že sú a vždy boli ochotní rokovať aj so slovenskými opozičnými stranami.

Most to hodnotí pozitívne

Koaličný Most-Híd rozhodnutie rokovať hodnotí pozitívne. „Štyri mesiace pred parlamentnými voľbami nepotrebujeme ďalšie subjekty, ktoré síce hlásajú jednotu a spoluprácu, ale dosiahnuť to nedokážu,“ hovorí stanovisko strany.

Po dnešnom rozhodnutí SMK nás čakajú mimoriadne intenzívne rozhovory hlavne o obsahu, čiže o tom, čo chceme dosiahnuť v ďalšom volebnom období,“ uviedol Bugár.

Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta. S viacerými stranami rokoval aj vládny Most-Híd, napokon sa dohodol len s mimoparlamentnou Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDA-MKDSZ).

MF, SMK a vznikajúce hnutie Spolupatričnosť už koncom septembra informovali, že chcú ísť do volieb na spoločnej kandidačnej listine.

01 - Modified: 2023-05-13 15:14:42 - Feat.: - Title: Platforma SMK sa dohodla s Gyimesim, kandidovať má zo 150. miesta 02 - Modified: 2023-04-01 09:49:48 - Feat.: - Title: Gyimesi sa zatiaľ s SMK z Aliancie nedohodol na spoločnom postupe. Stále je súčasťou OĽANO 03 - Modified: 2023-03-10 14:51:28 - Feat.: - Title: Aliancia rokovala s Gyimesim o spolupráci pred voľbami. Je to otvorené, tvrdí strana 04 - Modified: 2023-01-28 18:57:04 - Feat.: - Title: Z Aliancie sa má stať Maďarská aliancia, žiada o to platforma SMK 05 - Modified: 2023-01-28 16:47:25 - Feat.: - Title: Platforma SMK chce, aby si Aliancia zmenila názov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. marec 2024 04:04