Robert FicoTASR/J. Kotian
StoryEditor

Osem funkcionárov Smeru v Košiciach si pozastavilo členstvo, neúspešne žiadali odchod Fica

21.10.2019, 22:08
Autor:
mahomahoTASRTASR
V prípade, že by sa Robert Fico svojej funkcie vzdal, sú ochotní sa do Smeru vrátiť. 

V okresných organizáciách koaličného Smeru Košice III a Košice IV si regionálne rady pozastavili členstvo v strane.

Osem funkcionárov si pozastavilo členstvo od 1. októbra. Informáciu potvrdila bývalá europoslankyňa za Smer Monika Smolková.

Majú sa pridať ďalší

Tento krok sa týka celkovo 16 straníkov, ktorí boli vo vedení strany v okresoch Košice III a Košice IV. Medzi nimi je aj Jozef Andrejčák, aktuálne jediný košický starosta mestskej časti Košíc zvolený za Smer-SD.

K pozastaveniu členstva došlo od 1. októbra, podľa Smolkovej sa k tomuto kroku pridávajú aj ďalší radoví členovia v reakcii na kauzy spájané so stranou Smer-SD. Obe uvedené okresné organizácie zahŕňajú spolu zhruba 210 členov.

"Pevne veríme, že strana Smer-SD ešte teraz pred voľbami urobí nejaký očistný krok, aby sa očistila od ľudí, ktorí nám robia zlé meno. Pokiaľ by sa tak stalo, sme naďalej sociálni demokrati, sme ochotní obnoviť si svoje členstvo, bojovať za princípy sociálnej demokracie v tomto štáte a podporiť pod vedením Petra Pellegriniho alebo niekoho iného stranu Smer-SD v nasledujúcich voľbách," povedala Smolková.

Vedenie okresných organizácii žiadalo odchod šéfa strany Roberta Fica. V prípade, že by sa expremiér svojej funkcie vzdal, sú ochotní sa do Smeru vrátiť. 

Chceli odstaviť Fica

Kritické hlasy sa v košických štruktúrach Smeru objavili koncom mája. Niektorí okresní funkcionári z Košického kraja žiadali, aby sa Robert Fico a Robert Kaliňák vzdali funkcií.

Za predsedu chceli Petra Pellegriniho. Výzvu predsedníctvu zaslali listom. 

Iniciátori výzvy chceli mimoriadny snem, kde by situáciu riešili. Pellegriniho vyzvali, aby kandidoval na šéfa strany. Robert Fico tesne po kritike vycestoval do regiónov, vrátane aj najrizikovejších Košíc. Situácia v strane sa po jeho návšteve upokojila. 

"Naša výzva bola naplnená na 50 percent, pretože pán Robert Kaliňák povedal, že už nebude kandidovať na žiadnu funkciu, čo sme ocenili, ale podobný krok sme očakávali aj od Roberta Fica a nestalo sa tak, tak sme si pozastavili členstvo," konštatovala Smolková.

K tomuto kroku podľa nej prispelo aj to, že sa Fico v septembri poďakoval za prácu odchádzajúcej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej (Smer-SD) spájanej s obžalovaným podnikateľom Marianom Kočnerom, ako aj jeho vyjadrenie v súvislosti s odsúdením exposlanca Milana Mazureka (ĽSNS) za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Líder strany povedal, že exposlanec povedal to, čo si myslí takmer celý národ.

01 - Modified: 2023-02-02 19:06:09 - Feat.: - Title: Lipšic o obvinení Kaliňáka: Argumenty, aké používa Smer, som už počul od hrubokrkých zločineckých skupín 02 - Modified: 2023-02-02 11:41:01 - Feat.: - Title: HN24: Fico 03 - Modified: 2023-02-02 11:32:11 - Feat.: - Title: HN24: Fico 04 - Modified: 2023-02-02 11:23:25 - Feat.: - Title: HN24: Fico 05 - Modified: 2023-02-02 14:49:09 - Feat.: - Title: Ide z toho smrad a strach, reaguje Kaliňák na obvinenie. Na rade je Pellegrini, doplnil Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. február 2023 22:38