TASR - Jakub Kotian
StoryEditor

Správy NKÚ by nemali zapadať prachom, tvrdí Danko

29.10.2019, 06:36
Autor:
TASRTASR
Šéf slovenského parlamentu je presvedčený, že práve takýto výbor je veľmi potrebný aj na to, aby sa otvorila diskusia o možnom vzniku iných parlamentných výborov.

V správach Národného kontrolného úradu (NKÚ) sú často zistenia, ktoré by nemali len tak zapadnúť prachom bez toho, aby sa neprerokovali na pôde parlamentu a nevyužili pri príprave legislatívy.

Predseda Národnej Rady SR Andrej Danko (SNS) to uviedol pred utorňajším rokovaním na pôde Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR, v rámci ktorého sa chce oboznámiť s fungovaním parlamentného kontrolného výboru, pracujúceho s podnetmi Najvyššieho kontrolného úradu NKÚ ČR.

Danko avizoval, že podobný výbor, prípadne zvýšenú súčinnosť medzi zákonodarným zborom a najvyššou národnou kontrolnou inštitúciou, by chcel implementovať aj do praxe slovenského parlamentu. "Často sú v nálezoch veci, ktoré pomôžu pri správe štátneho majetku, preto kto iný, ak nie Národná rada, má mať takýto výbor," uviedol pre TASR.

Práve českým modelom, ktorý funguje od roku 2006, sa chce inšpirovať. "Preto sa v Prahe aj s predsedom slovenského NKÚ Karolom Mitríkom stretávame so zástupcami Poslaneckej snemovne a príslušného výboru, aby sme si vypočuli a nechali odprezentovať skúsenosti a konkrétne výsledky, ktoré by sme vedeli preniesť aj do našej legislatívy," zdôraznil.

Šéf slovenského parlamentu je presvedčený, že práve takýto výbor je veľmi potrebný aj na to, aby sa otvorila diskusia o možnom vzniku iných parlamentných výborov. "Je tu dopyt, aby vznikli napríklad vyšetrovacie výbory," poznamenal v tejto súvislosti.

Pre TASR uviedol, že si vie predstaviť aj to, aby väčšiu pozornosť zisteniam NKÚ garantovala povinnosť predkladať a rokovať o správach NKÚ v príslušných parlamentných výboroch.

"Ak bude aj januárová schôdza, predložím návrh na zriadenie výboru komplexne so zmenou rokovacieho poriadku, pokiaľ už nebude, zostaneme pri povinnosti prerokovať zistenia a prijať uznesenia," avizoval.

Predseda NKÚ SR Karol Mitrík je vo všeobecnosti presvedčený, že ak zistenia najvyššej kontrolnej inštitúcie budú výraznejšou agendou pre poslancov v parlamente, prispeje to k efektívnejšiemu prijímaniu zákonov i riadenia štátu.

"Kontrola je neodmysliteľnou súčasťou riadenia štátu a práve parlament má najvyššiu kontrolnú právomoc," upozornil predseda NKÚ.

Očakáva tiež výraznejšiu aktivitu poslancov pri zadávaní podnetov a tém, ktorým by sa mali kontrolóri venovať. "V súčasnosti mám niekedy pocit, že pri zisteniach a prezentáciách ako keby sa mal NKÚ vyviňovať, prečo to zistil. Malo by to však byť tak, že parlament sa bude zaujímať u zodpovedných, prečo tak konali a aké kroky navrhujú, aby prišlo k náprave," dodal.

Delegácia vedená predsedom Národnej rady SR priletela do Prahy už v pondelok (28.10.) večer. Danko sa zúčastnil na ceremónii odovzdávania štátnych vyznamenaní prezidentom ČR Milošom Zemanom.

01 - Modified: 2022-11-29 12:56:57 - Feat.: - Title: Prezidentka: Chudoba sa prehlbuje, môže to viesť k radikalizácii 02 - Modified: 2022-11-28 13:16:13 - Feat.: - Title: Čaputová vystúpi v utorok v parlamente so správou o stave republiky 03 - Modified: 2022-11-27 14:40:49 - Feat.: - Title: Poslancov čaká cez týždeň v pléne štátny rozpočet a ďalších zhruba sto bodov 04 - Modified: 2022-11-25 11:35:57 - Feat.: - Title: Finančný výbor prerokoval rozpočet, Klimek upozornil na riziká provizória 05 - Modified: 2022-11-25 09:05:00 - Feat.: - Title: Posledný krok k rozdeleniu Česko-Slovenska urobil parlament, nebolo to však jednoduché
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. november 2022 21:56