TASR/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Jankovská prišla o bezpečnostnú previerku, výbor posunul informácie Čižnárovi, tvrdí Galko

29.10.2019, 09:42
Autor:
TASRTASR
Na stratu previerky Jankovskej upozornil aj podpredseda neparlamentnej strany Za ľudí Juraj Šeliga.

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, ktorá má pozastavený výkon funkcie sudkyne, už nedisponuje bezpečnostnou previerkou.

Osobitný kontrolný výbor Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) postúpil Generálnej prokuratúre (GP) SR informácie od polície. TASR to potvrdil bývalý predseda výboru, nezaradený poslanec a člen Demokratickej strany, Ľubomír Galko.

​"Keď stiahnete súhlas, tak vlastne previerku stratíte. To neznamená, že sa potvrdilo, že na ňu nemáte nárok," vysvetlil Galko. Dodal, že informácie, o ktorých v polovici októbra informoval, postúpili GP. "Zatiaľ neodpísali, ale dostali informácie," dodal.

Na stratu previerky Jankovskej upozornil aj podpredseda neparlamentnej strany Za ľudí Juraj Šeliga. "Dostali sme informáciu, že Monika Jankovská stiahla svoj súhlas na vykonanie bezpečnostnej previerky, tým de facto stratila bezpečnostnú previerku a zamedzila prešetrovaniu," uviedol.

Šeliga tiež pripomenul, že neparlamentná strana podala nedávno podnet na kontrolný výbor, aby preskúmal bezpečnostnú previerku Jankovskej. Tvrdí, že Jankovská previerku nemala nikdy ani získať pre kontakty s Marianom Kočnerom.

Galko v polovici októbra po zasadnutí výboru informoval, že polícia mala pri poslednom otvorení previerky Jankovskej, po jej medializovanej komunikácii s Kočnerom poslať NBÚ "niekoľko závažných bezpečnostných informácií", ktoré sa majú týkať viac ako desiatich prípadov od roku 2012, medzi nimi i podozrení na závažné trestné činy.

Parlamentný výbor na kontrolu činnosti NBÚ vtedy prijal uznesenie, podľa ktorého mal oznámiť generálnemu prokurátorovi svoje zistenia vo veci preverovania udelenia bezpečnostnej previerky Jankovskej.

01 - Modified: 2022-09-16 22:00:51 - Feat.: - Title: Na utajený nefunkčný systém išli v rezorte hospodárstva milióny eur. Polícia zadržala exšéfa NBÚ Ugora 02 - Modified: 2022-08-22 08:14:16 - Feat.: - Title: Odborník na bezpečnosť komunikácie: Vlády na Západe sú našimi klientmi, u nás radšej používajú WhatsApp 03 - Modified: 2022-08-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Nikto nevie, podľa čoho blokujú weby. NBÚ čelí kritike, Hlavné správy podali žalobu 04 - Modified: 2022-07-01 13:40:39 - Feat.: - Title: Národný bezpečnostný úrad už neblokuje konšpiračné weby. Bude potrebné nové konanie 05 - Modified: 2022-06-21 13:10:42 - Feat.: - Title: Na Slovensku je vysoké riziko kybernetických útokov, varuje NBÚ
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2022 05:16