TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Advokátska komora prešetruje viacero podnetov v súvislosti s Kočnerovou Threemou

06.11.2019, 20:21
Autor:
TASRTASR
Na pojednávaní v kauze falšovania zmeniek TV Markíza čítal obhajca televízie Daniel Lipšic komunikáciu Mariana Kočnera s viacerými osobami.

Slovenská advokátska komora (SAK) koná voči advokátom podozrivým z porušovania advokátskych predpisov.

Revízna komisia SAK prešetruje viacero podnetov v súvislosti s medializovanými kauzami Mariana Kočnera a prepisov jeho Threemy. Uviedla to hovorkyňa SAK Alexandra Donevová v reakcii na otázky TASR.

"Konáme vo všetkých veciach možného porušenia advokátskych predpisov, o ktorých sa dozvieme. Máme prepracovaný a funkčný systém dohľadu nad dodržiavaním stavovských predpisov vrátane etických pravidiel, ktorý dôsledne uplatňujeme aj v aktuálnej situácii," informovala Donevová.

Na pojednávaní v kauze falšovania zmeniek TV Markíza čítal obhajca televízie Daniel Lipšic komunikáciu Mariana Kočnera s viacerými osobami. Medzi nimi má byť podľa Markízy aj obhajca obžalovaného Marek Para.

V komunikácii cez Threemu mal Marianovi Kočnerovi písať o svojom inom klientovi, ktorý bol obvinený v daňovej kauze, známej ako Shark. Para mal podľa komunikácie s obžalovaným Kočnerom komunikovať aj o jeho stretnutiach s bývalým šéfom Národnej kriminálnej agentúry Petrom Hraškom.

"Prepismi Threemy nedisponujeme, reagovať tak môžeme až na v médiách zverejnené informácie. Každú takú informáciu, týkajúcu sa advokáta, vyhodnocujeme a následne kancelária komory podáva Revíznej komisii SAK podnet na prešetrenie," reagovala Donevová s tým, že komisia prešetruje z iniciatívy SAK viacero podnetov.

Poukazuje, že komisia každoročne prijme a prešetruje okolo 500 sťažností na konanie advokátov. "Nezávislé dvojinštančné disciplinárne senáty každoročne vedú a rozhodnú viac ako 100 disciplinárnych konaní voči advokátom," doplnila.

Advokátovi môže byť podľa jej slov udelený disciplinárny postih od napomenutia, cez peňažnú pokutu až po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov.

"Ak sa advokát dopustí konania v zmysle Trestného zákona, máme efektívne nástroje na pozastavenie jeho činnosti a následné vyčiarknutie zo zoznamu advokátov," uzavrela Donevová.

01 - Modified: 2023-09-29 19:50:35 - Feat.: - Title: Akcia Corrumpere 2: Dvojicu obvinených prepustili zo zadržania na slobodu 02 - Modified: 2023-03-30 19:23:59 - Feat.: - Title: Prezidentka odobrila novelu, upravuje postup prehliadky advokátskej kancelárie a má chrániť práva občana 03 - Modified: 2023-02-21 06:25:48 - Feat.: - Title: Päť rokov po vražde novinára: Tá éra neskončila, nebuďme naivní, tvrdí v HNtelevízii advokát Kuciakovcov 04 - Modified: 2023-02-10 09:18:05 - Feat.: - Title: Zrušenie paragrafu 363 by viedlo k ohrozeniu práv obvinených i poškodených, tvrdí advokátska komora 05 - Modified: 2022-07-22 15:53:49 - Feat.: - Title: Znalec, ktorý analyzoval Threemu: Šifry používali v týždni, kedy sa udiala vražda. Prekvapilo nás to
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2023 23:57