TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Lajčák si myslí, že ústavní činitelia by mali mať reprezentatívne bývanie

16.11.2019, 10:29
Autor:
TASRTASR
Minister reagoval na problémy s prezidentskou vilou na bratislavskom Slavíne, ktorá je momentálne v chátrajúcom stave.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) považuje za správne, aby ústavní činitelia na Slovensku mali reprezentatívne bývanie. Reagoval tak na dlhodobý problém s rezidenciami a prezidentskou vilou na bratislavskom Slavíne, ktorá je momentálne v chátrajúcom stave.

"Ja to považujem za správne, aby ústavní činitelia SR mali reprezentatívne bývanie. Je to v súlade s medzinárodnou praxou a myslím si, že to všetci ocenia," povedal Lajčák.

Minister sa vyjadril aj k bývaniu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá si, ako povedal, rieši bývanie vo vlastnej réžii. "My sme oslovili pani prezidentku a dostali sme odpoveď, že pani prezidentka rieši to svoje bývanie istým spôsobom vo vlastnej réžii. Pokiaľ viem, bola vyhlásená študentská súťaž na to, ako by sa dalo naložiť s rezidenciou, ktorá patrí Kancelárii prezidenta SR," skonštatoval Lajčák.

Priniesť ideové zámery možného vyriešenia reprezentatívneho sídla hlavy štátu je cieľom 25. ročníka medzinárodnej súťaže študentov architektúry a pozemného staviteľstva. Tohtoročným zadaním pre architektonicko-urbanistické štúdie je prezidentská vila na Slavíne, ktorá je dlhodobo nevyužívaná a chátra.

"Je to zaujímavá výzva pre mladých ľudí a študentov. Ich práca môže byť podkladom pre budúcnosť jedného zaujímavého architektonického diela, ktoré bude reprezentovať našu krajinu pred všetkými hosťami, ktorých hlava štátu v budúcnosti prijme," uviedla Čaputová, ktorá nad súťažou prevzala záštitu.

Hoci študentská súťaž je len ideová, prezidentka by bola rada, keby sa ideový zámer stal podkladom a inšpiráciou pre reálny finálny projekt. Vyhodnotenie súťaže sa očakáva na jar budúceho roka.

Rezidencia na Slavíne sa dlhodobo nevyužíva a chátra. Bývalé sídlo Dozornej rady Východoslovenských železiarní so 42-árovým pozemkom kúpila kancelária prezidenta v roku 2001. Štátu slúžilo len tri a pol roka, a to za čias prezidenta Rudolfa Schustera.

01 - Modified: 2020-01-10 14:08:48 - Feat.: - Title: Lajčák dúfa, že Irán sa vráti k jadrovej dohode a že v Iraku sa zníži napätie 02 - Modified: 2019-12-10 20:39:39 - Feat.: - Title: Lajčák a Guterres si vymenili dokument, ktorý aktualizuje spoluprácu OSN a OBSE 03 - Modified: 2019-11-06 12:02:35 - Feat.: - Title: Lajčák skončí v politike: Ak by som chcel pokračovať, tak kandidujem za prezidenta 04 - Modified: 2019-10-12 10:01:37 - Feat.: - Title: Lajčák: Záujem je, aby sme do budúceho roka vstúpili s dohodnutým rozpočtom Únie 05 - Modified: 2019-10-09 12:27:56 - Feat.: - Title: Lajčák neočakáva, že sa do volieb schváli dohoda o obrannej spolupráci s USA
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 09:49