Primátor Bratislavy Matúš ValloTASR/P. Zachar
StoryEditor

Vallo a starostovia Bratislavy podporili novú petíciu za zákaz hazardu

21.11.2019, 12:32
Autor:
TASRTASR
V nadväznosti na výsledok petície podporia prijatie všeobecne záväzného nariadenia, ktoré na celom území Bratislavy zakáže umiestnenie herní či kasín.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo, starostovia bratislavských mestských častí i bratislavskí mestskí poslanci vyjadrili vo štvrtok podporu novej petícii za zákaz hazardu v hlavnom meste.

V nadväznosti na výsledok petície deklarujú, že podporia prijatie všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré na celom území Bratislavy zakáže umiestnenie herní či kasín.

Hazard je stále problém

"Máme záujem vyrovnať sa s hazardom na území Bratislavy. Neregulované rozšírenie hazardných hier negatívne mení tvár mesta a jeho verejných priestorov. Spôsobuje závažné negatívne spoločenské a ľudské dôsledky," vyhlásil Vallo.

Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý vníma, že hazard je stále problémom a zdá sa, že stále väčším. "To, že sme boj, ktorý sme viedli pred pár rokmi, prehrali, neznamená, žeby bolo správne s ním prestať. Hazard rozbíja rodiny, ubližuje mestu a treba spraviť všetko pre to, aby sme ho z Bratislavy dostali von," skonštatoval Kusý.

Novú petíciu za zákaz hazardu spustili v týchto dňoch občianski aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard. Žiadajú zákaz herní a kasín v hlavnom meste.

Podľa iniciatívy Bratislavčania už dávno "vyniesli svoj rozsudok", podľa ktorého si hazard vo svojom meste neprajú. Asociácia zábavy a hier (AZAH) však v spustení novej petície nevidí význam.

"Považujeme to za nepochopiteľné"

V čase, keď sa situácia stabilizovala a herní ubúda, si AZAH nemyslí, že by mali ľudia enormný záujem podpisovať petície proti hazardu.

"Toto 'znásilňovanie' zákazu hazardu v čase, keď rôzne mestá riešia problém čierneho hazardu a kvízomatov, považujeme za nepochopiteľné," povedala pre TASR ešte v októbri hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová s tým, že hlavné mesto prijalo rôzne VZN, ktoré herne okrešú o ďalšiu tretinu.

Absolútny zákaz herní v Bratislave platil od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách na obchod, kultúru či verejnú zábavu.

Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustili v máji 2015 vtedajší primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí. Petíciu podporilo celkovo 136 139 obyvateľov, platných bolo 98 118 podpisov. Podľa Krajskej prokuratúry v Bratislave však následne prijaté VZN nebolo v súlade so zákonom. S jej argumentmi sa v júni 2018 stotožnil aj Krajský súd v Bratislave, ktorý konštatoval nesúlad so zákonom.

01 - Modified: 2023-06-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Nelegálne kvízomaty aj čierne herne. Úrad pre reguláciu hazardných hier s rekordným počtom razií 02 - Modified: 2023-05-03 19:22:54 - Feat.: - Title: Nemocnica v Revúcej chce pre pôrodnicu výnimku, petíciu podpísalo takmer 9500 ľudí 03 - Modified: 2023-04-12 06:13:29 - Feat.: - Title: Revúca nesúhlasí so zrušením pôrodnice a oddelení, ktoré nemocnici neboli schválené ako doplnkové programy 04 - Modified: 2023-02-09 10:53:59 - Feat.: - Title: SaS je proti nedeľnému predaju: Kresťanskí politici si myslia, že majú právo diktovať ľuďom, ako majú žiť 05 - Modified: 2023-02-11 14:45:50 - Feat.: - Title: Kľúčovou zástavkou prechádzajú desaťtisíce ľudí denne. Bratislava sa o ňu sporí už roky
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. jún 2023 17:17