StoryEditor

Opozícia má podpisy na mimoriadnu schôdzu. Fico vie, že čas na piedestáli sa kráti, tvrdí Matovič

27.11.2019, 08:55
Autor:
TASRTASRredred
Opozičným poslancom prekáža presunutie viac ako polovice návrhov zákonov predložených na aktuálnu schôdzu parlamentu.

Opozičné strany vyzbierali 50 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady pre odsunutie viacerých návrhov zákonov.

O presunutí viac ako polovice návrhov zákonov predložených na aktuálnu schôdzu parlamentu rozhodli poslanci v utorok hlasovaním v pléne.

​Ide o poslanecké návrhy, ktoré sú väčšinou v prvom čítaní. Procedurálny návrh predložil poslanec Robert Fico. Odôvodnil ho potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Opoziční politici zdôraznili potrebu prerokovania návrhov zákonov, tvrdia, že je to ich ústavné právo.

"Je to znakom toho, že aj mocný človek ako Fico vie, že čas, kedy si užíval na piedestáli, sa kráti," hovorí líder OĽaNO Igor Matovič. 

Dodal, že Fico chcel návrhom ukázať, že má nad opozíciou moc. 

Matovič uviedol, že za vlády Ivety Radičovej síce tiež presunuli zákony tesne pred koncom volebného obdobia, ale vtedy podľa neho presunuli všetky návrhy, čiže opozičné, ale aj koaličné návrhy. Dnes je podľa neho situácia iná.

Ak koalícia odmietne otvoriť mimoriadnu schôdzu na prerokovanie ich predložených návrhov, budú sa snažiť podľa Matoviča vyvodzovať zodpovednosť voči premiérovi a podpredsedovi Smeru Petrovi Pellegrinimu.

Podľa poslanca za SaS Karola Galeka by na mimoriadnej schôdzi chceli prerokovať všetky zákony, ktoré boli presunuté. Keďže neplatí koaličná zmluva, Galek si myslí, že opozičné návrhy mohli mať šancu prejsť do druhého čítania.

"Rokovací poriadok nám nezakazuje, aby sme na poslednú schôdzu priniesli zákony," povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger. Ak zákony prejdú do druhého čítania, nič nebráni predsedovi parlamentu zvolať ďalšiu schôdzu, aby sa mohli prerokovať, dodal Heger.

01 - Modified: 2022-11-23 21:28:55 - Feat.: - Title: Známemu ruskému opozičnému politikovi Iľjovi Jašinovi o pol roka predĺžili väzbu 02 - Modified: 2022-11-23 12:06:25 - Feat.: - Title: Vláda s podporou SaS automaticky počítať nemôže. Sulík zopakoval, že návrh rozpočtu určite nepodporia 03 - Modified: 2022-11-15 16:33:32 - Feat.: - Title: Kollár chce nájsť spoločné riešenie migrácie, rokovať bude aj s opozíciou 04 - Modified: 2022-10-11 09:36:26 - Feat.: - Title: Pellegrini iniciuje opozičné rokovania o predčasných voľbách. Chce neutralitu, aby prišla aj SaS 05 - Modified: 2022-10-09 15:41:01 - Feat.: - Title: Fico navrhuje dohodu vlády a opozície o predčasných voľbách a podpore zákonov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. november 2022 07:57