StoryEditor

Matovič hovoril o podvode za viac ako 600 miliónov eur. Má sa týkať mýtneho tendra

16.12.2019, 12:00
Autor:
redredTASRTASR
V súčasnosti Slovensko podľa štátneho tajomníka rezortu dopravy Petra Ďurčeka len ťažko donúti firmu SkyToll znížiť cenu za mýtny systém.

Šéf OĽaNO Igor Matovič na brífingu vyhlásil, že Smer "nás okradol na mýtnom tendri o viac ako 620 miliónov eur. "Minimálne dve škody sú známe. Škoda, keď kúpili mýtny tender, čiže systém, ktorý vyberá poplatky od nákladných áut na Slovensku. Kúpili ho o 200 miliónov eur drahšie ako bola najvýhodnejšia ponuka," povedal Matovič. 

Dodal, že dnes sa dozvedáme od NKÚ, že sme splácali niečo, čo si musíme kúpiť znovu. NKÚ upozornil na riziko, že v prípade výrazného zníženia či ukončenia možnosti čerpania zdrojov z Európskej únie (EÚ) Slovenská republika nebude mať dostatok vlastných zdrojov na kľúčové investície do cestnej infraštruktúry.

NKÚ zároveň na základe výsledkov kontroly požiadal políciu o prešetrenie zistených skutočností. Poukázal aj na skutočnosť, že vybudovaný systém zaplatený z verejných zdrojov zostáva naďalej v majetku súkromného prevádzkovateľa.

V súčasnosti SR podľa štátneho tajomníka rezortu dopravy Petra Ďurčeka len ťažko donúti firmu SkyToll znížiť cenu za mýtny systém. Pravdepodobne bude výhodnejšie vysúťažiť nový systém. So SkyTollom sa podľa jeho slov rokuje o znížení cien viac ako rok. "SkyToll požaduje opciu na ďalších päť rokov výmenou za lepšie podmienky," priblížil Ďurček s tým, že to nie je prijateľné.

Matovič vytýkal Pellegrinimi, že nekonal. "Miesto toho, aby konal, si vylepí bez hanby, že zodpovedná zmena."

Správu budeme aktualizovať.

01 - Modified: 2025-12-22 16:55:47 - Feat.: - Title: NDS pripravuje nový mýtny systém, má znížiť náklady na výber mýta 02 - Modified: 2025-06-02 12:35:07 - Feat.: - Title: Matovič: Delegáciu z Európskeho parlamentu na Slovensko si opozícia neobjednala, Fico ich chce zastrašiť 03 - Modified: 2025-04-19 06:19:48 - Feat.: - Title: Poslanci majú vďaka Matovičovi pol roka pokoj od zmrazovania platov, tvrdí Juraj Hrabko 04 - Modified: 2025-01-24 11:23:19 - Feat.: - Title: Vlani vykonal Najvyšší kontrolný úrad 36 kontrol, tento rok sa zameria na mýtny systém či poštu 05 - Modified: 2024-11-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Ani my nezabudneme, pán Korčok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. január 2026 14:32