StoryEditor

Prasacia chrípka. Slovensko má ďalšieho nakazeného

29.05.2009, 14:37
Na Slovensku potvrdili tzv. prasaciu chrípku u druhého človeka. Ide o dieťa nakazeného muža, o ktorom včera informoval minister zdravotníctva Richard Raši.
Stav dieťaťa je uspokojivý
Podľa docentky Kataríny Holečkovej z detského oddelenia bratislavskej nemocnice má dieťa 8 a pol mesiaca a v súčasnosti je bez teploty v uspokojivom stave. U manželky sa vírus nenašiel.

Ako informoval primár nemocnice Vladimír Roľný, aj klinický stav nakazeného muža je v súčasnosti veľmi uspokojivý. "Do troch-štyroch dní sa rozhodne o jeho prepustení," hovorí Roľný. Ako dodáva, inkubačná doba u tohto vírusu je 1 až 7 dní a ak sa choroba nezhorší, pacienta prepustia. Ten by už nemal predstavovať nebezpečenstvo pre svoje okolie, keďže vírus sa šíri iba, ak má nakazený vysoké príznaky. Primár nemocnice dodal, že pacienti sú v nemocnici izolovaní a ošetruje ich špeciálne trénovaný tím.

Osudná cesta do USA
Roľný hovorí, že sa v zahraničí sledoval vplyv vírusu H1N1 na deti a zistilo sa, že infekcia u nich prebieha "relatívne ľahko," ťažšie to je u podvyživených detí, alebo u tých so slabšou imunitou. Hlavný hygienik SR Ivan Rovný dodal, že stále preverujú vzorky od ostatných cestujúcich, ktorí boli s nakazeným mužom v lietadle. Novinárom oznámil, že "neprináša dobré správy." Vo svete totiž vzrástol počet nakazených ľudí a celkovo je 15 446 potvrdených prípadov v 55 krajinách sveta.

Nakazený muž bol spolu s manželkou v USA, odkiaľ odletel 21. mája. Ako informoval Raši, po prílete nebadal na sebe žiadne príznaky, tie sa dostavili o pár dní neskôr. Hospitalizovali ho vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave.

Na vakcíne sa pracuje
Nebezpečný vírus sa začal šíriť v apríli z Mexika a jeho výskyt už ohlásilo 43 krajín. Svetová zdravotnícka organizácia eviduje okolo 13-tisíc prípadov. Tejto chorobe podľahlo vo svete už približne sto ľudí. Podľa aktuálne.sk proti vírusu A/H1N1 zatiaľ neexistuje vakcína. Experti po celom svete na nej ale usilovne pracujú. Podľa odhadov by mohla byť k dispozícii do pol roka. Lekári zatiaľ liečia pacientov existujúcim liekom Tamiflu.
01 - Modified: 2003-07-31 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Chystajú presun zamestnancov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. november 2022 00:16