StoryEditor

Monoklonálne protilátky zo Slovenska proti omikronu fungujú. Vedci potvrdili ich efektivitu

03.02.2022, 12:47
Autor:
TASRTASR
Jedna z týchto protilátok sa dokáže naviazať na špecifické miesto na povrchu variantu omikron.

Slovenskí vedci laboratórne preukázali efektivitu nimi vyvinutej monoklonálnej protilátky proti koronavírusovému variantu omikron. Pre TASR to uviedla členka výskumného tímu profesorka Eva Kontseková z firmy Axon Neuroscience.

O nových monoklonálnych protilátkach informovali vedci v štúdií zverejnenej v digitálnom vydaní prestížneho vedeckého časopisu The Lancet.

Protilátky proti omikronu sa naviažu na špecifické miesto

Jedna z týchto protilátok sa dokáže naviazať na špecifické miesto na povrchu variantu omikron, informovali vtedy vedci s tým, že na potvrdenie jej neutralizačného účinku sú potrebné ďalšie testy.

Slovenskí odborníci medzičasom tieto experimenty úspešne vykonali, uviedla pre TASR Kontseková.

"V čase, keď vyšla publikácia, sme už rozbiehali experimenty, ktoré mali ukázať, či a do akej miery je protilátka, ktorá viaže omikron, schopná tento mutovaný vírus aj zneutralizovať. Neutralizačný test redukcie plakov (PRNT) jasne ukázal, že protilátka neutralizuje variant omikron a blokuje vstup vírusu do bunky. Inými slovami, vyvinuli sme monoklonálnu protilátku efektívnu aj proti variantu omikron," vysvetlila Kontseková.

Protilátky proti koronavírusu väčšinou fungujú tak, že sa naviažu na špecifické miesto na povrchu vírusu, ktoré slúži na vniknutie do bunky hostiteľa. Protilátka týmto spôsobom zabráni vírusu naviazať sa na a následne infikovať bunku.

Najčastejším cieľom protilátky na povrchu vírusu je tzv. spike proteín – hrotová bielkovina. Variant omikron má však množstvo mutácií, ktoré tieto povrchy zmenili a mnohé protilátky preto "stratili schopnosť viazať sa vírus a tým inhibovať jeho schopnosť infikovať bunku," pokračuje Kontseková.

"Náš tím vyvinul protilátky, ktoré sa viažu na špecifické miesta na víruse, ktoré zjavne nie sú ovplyvnené mutáciami. Jedna z protilátok sa viaže na všetky doteraz známe varianty vírusu, vrátane omikronu," dodala.

Nový spôsob podávania

Vedecký tím zároveň odporučil nový spôsob podávania monoklonálnych protilátok proti covidu, ktoré sa momentálne pichajú priamo do žily pacienta.

Dôvodom je skutočnosť, že monoklonálne protilátky sa doteraz používali pri nádorových a autoimunitných ochoreniach, ktorých liečba si vyžaduje vysoké, systémové dávky.

"SARS-CoV-2 spôsobuje typické respiračné ochorenie, preto je možné aplikovať protilátky inhalačne (nebulizáciou), aby sa protilátka dostala na sliznice horných, prípadne dolných dýchacích ciest. Takýto spôsob aplikácie monoklonálnych protilátok sa vyvíja aj pre liečbu chrípky. Monoklonálne protilátky, ktoré sa používajú intravenózne, možno použiť aj na inhalačnú aplikáciu a nie je potrebné ich upravovať," vysvetlila Kontseková.

Použitiu predchádza testovanie

Použitiu predmetných monoklonálnych protilátok v praxi však musí predchádzať klinické testovanie, ktoré je drahé.

"Naša spolupráca s ministerstvom zdravotníctva prebieha už niekoľko mesiacov. Cítime veľkú podporu od pána ministra Vladimíra Lengvarského, avšak finančné možnosti ministerstva sú obmedzené. Napriek tomu existuje medzi nami a ministerstvom memorandum o spolupráci, ktorá sa týka protilátok proti COVID-19. Ministerstvo by potrebovalo finančnú podporu určenú na biomedicínsky výskum, na ktorú už niekoľko rokov márne čaká. Je to téma, ktorej by sme mali venovať dostatočnú pozornosť, pretože Slovensko má potenciál realizovať klinický výskum na svetovej úrovni," povedala Kontseková.

Tlačové oddelenie ministerstva zdravotníctva na žiadosť TASR o vyjadrenie bezprostredne nereagovalo.

01 - Modified: 2022-01-28 11:42:00 - Feat.: 0 - Title: Režim po omikrone: Vláda chce pritvrdiť. Začala počítať, koľko by neočkovaní platili za vyšetrenie 02 - Modified: 2022-01-28 12:20:43 - Feat.: 0 - Title: Žilinská Kia hlási problém s omikronom. Hlavné motory slovenskej ekonomiky sú v pozore 03 - Modified: 2022-02-01 06:30:50 - Feat.: 0 - Title: Omikron na Slovensku: Pred prvými nemocnicami sú už pripravené triážne stany 04 - Modified: 2022-02-01 15:30:37 - Feat.: 0 - Title: Ochrana pre troch zo štyroch Slovákov? Zdanlivo. Štatistiky omikronu skresľuje záhada proteínu 05 - Modified: 2022-02-01 21:09:21 - Feat.: 0 - Title: Omikron už úraduje v nemocniciach. Katastrofické scenáre zatiaľ tlmia dve silné okolnosti 06 - Modified: 2022-02-02 06:09:30 - Feat.: 0 - Title: Omikron úraduje aj u našich susedov. V Česku pribudlo rekordných 57-tisíc novoinfikovaných 07 - Modified: 2022-02-02 08:57:50 - Feat.: 0 - Title: Po odznení omikronu budeme uvoľňovať opatrenia. Táto vlna bude prudká a rýchla, povedal Heger
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. august 2022 04:20