TASR/František Iván
StoryEditor

Česmad chce spojiť všetkých dopravcov voči návrhom ministerstva financií, štrajk pokračuje

10.01.2020, 19:19
Autor:
TASRTASR
Zástupcovia Únie autodopravcov Slovenska sa na stretnutí nezúčastnia, pretože naďalej štrajkujú.

Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia pozýva všetkých cestných dopravcov na stretnutie do Banskej Bystrice.

Na základe uznesenia prezídia Česmadu pozýva nielen svojich členov, ale aj všetkých cestných dopravcov, osobitne aj zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS).

Cieľom je zjednotenie pozície voči legislatívnym návrhom, ktoré boli ponúknuté vo štvrtok ministerstvom financií.

Chcú upokojiť situáciu

Ako uviedla hovorkyňa Česmadu Martina Baumann, celoslovenské stretnutie sa uskutoční v sobotu 11. januára o 10.30 h v hoteli Dixon v Banskej Bystrici.

Cieľom je zjednotiť a presne formulovať stanovisko k legislatívnym návrhom a ich dosahom na sektor cestnej dopravy, ktoré boli vyrokované s relevantnými politickými predstaviteľmi a zástupcami rezortu financií, respektíve ministerstva dopravy.

Česmad je zároveň presvedčený, že stretnutie prispeje k upokojeniu aktuálnej situácie. Po stretnutí dopravcov bude združenie sledovať vývoj legislatívneho procesu a prijme ďalšie kroky s očakávaním na výsledky januárovej schôdze parlamentu, ktorá by sa mala týmito legislatívnymi návrhmi zaoberať.

Štrajkujúci neprídu

"Sme veľmi radi, že pod vplyvom pretrvávajúcich protestov sa konečne aj Česmad začína zaujímať o dlhotrvajúce problémy autodopravcov. Z dôvodu prebiehajúceho štrajku a zasadania štrajkového koordinačného výboru v tom istom čase v Bratislave, sa zástupcovia UNAS nezúčastnia sobotňajšieho stretnutia v Banskej Bystrici," uviedla v reakcii na pozvanie Česmadu Únia autodopravcov Slovenska.

"Pevne veríme, a zároveň žiadame predstaviteľov Česmadu, aby na rokovaní predniesli a aktívne obhajovali aj naše požiadavky, a to 50-percentné zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta až do prehodnotenia pre štát nevýhodných zmluvných podmienok podľa správy Najvyššieho kontrolného úradu SR. Sú to požiadavky, ktoré pomôžu všetkým autodopravcom na Slovensku," doplnila UNAS.

Čo ponúka rezort financií

Rezort financií ponúka autodopravcom zníženie sadzieb dane z motorových vozidiel pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 percenta. Zároveň prepočíta, aký dosah na rozpočet by malo zrušenie zdaňovania vreckového pri zahraničných pracovných cestách.

V prípade minimálneho vplyvu predloží rezort financií tento návrh spolu so znížením cestnej dane na januárovú schôdzu parlamentu. Podľa Česmadu zostáva naďalej otvorená agenda sadzieb mýta a zliav z týchto sadzieb.

Od utorka trvá štrajk autodopravcov, ktorý vyhlásila UNAS. Únia hovorí o drasticky sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí autodopravcov. Od predstaviteľov štátu očakáva riešenia, a to 50-percentné zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia nového správcu mýta.

01 - Modified: 2024-02-19 14:06:06 - Feat.: - Title: Okamžité vyplatenie priamych platieb či úľavy sociálnych odvodov. Protestujúci farmári si stanovili podmienky 02 - Modified: 2023-12-15 09:26:10 - Feat.: - Title: Polícia potvrdila koniec blokády na priechode vo Vyšnom Nemeckom 03 - Modified: 2023-12-14 09:57:42 - Feat.: - Title: Blokáda priechodu Vyšné Nemecké pokračuje, cez hranice prejdú len dva kamióny za hodinu 04 - Modified: 2023-12-05 19:05:50 - Feat.: - Title: Zintenzívnime kontroly všetkých kamionistov bez rozdielu, vyhlásil minister Ráž 05 - Modified: 2023-12-01 14:57:41 - Feat.: - Title: Dopravcovia zablokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké. O ďalšom postupe rozhodnú v pondelok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. apríl 2024 17:09