StoryEditor

Pellegrini sa dohodol s autodopravcami. Získajú výhody na mýte aj nižšie dane

13.01.2020, 08:55
Autor:
TASRTASRklkl
Niektoré opatrenia vie podľa premiéra schváliť vláda v priebehu dvoch týždňov.

Brífing po rokovaní sledujte tu:

Premiér Peter Pellegrini na spoločných rokovaniach ustúpil štrajkujúcim autodopravcom. Ako informoval na tlačovej konferencii po rokovaní, vláda zmení systém priznávania zliav z mýta pre autodopravcov tak, aby boli uprednostnení domáci prepravcovia. 

Toto vláda podľa neho vie schváliť do dvoch týždňov.

Ako ďalšie opatrenie premiér avizoval zníženie dane z motorových vozidiel. Tá je podľa neho jedna z najvyšších v regióne.

Pellegrini avizoval, že sa s autodopravcami dohodli na znížení sadzieb tak, aby bolo Slovensko konkurencieschopné v rámci krajín V4.

Premiér však upozornil, že toto nebude možné schváliť rýchlo, nakoľko bude potrebná zmena legislatívy. Jeho vláda má však ambíciu dohodnúť sa s dopravcami na konkrétnej výške sadzby a začať legislatívny proces.

Návrh pripravia čo najskôr

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) by mal podľa premiéra pripraviť návrhy zníženia sadzby cestnej dane, z ktorých by sa aj v spolupráci s autodopravcami mal vybrať najvhodnejší variant. "Do štvrtka tohto týždňa bude pán minister so svojimi odbornými útvarmi a so zástupcami autodopravcov spracovávať také alternatívy zníženia týchto daní z motorových vozidiel, aby sme sa ako krajina vrátili naspäť k sadzbám, ktoré budú môcť byť konkurencieschopné v rámci krajín V4," skonštatoval Pellegrini.

Kamenický priblížil, že rezort financií pripraví tri varianty, pričom cieľom je, aby sa zvýšila konkurencieschopnosť autodopravcov na Slovensku. "Budeme hľadať variant, ktorý na jednej strane zvýši konkurencieschopnosť, na druhej strane bude mať určitý prijateľný dosah na rozpočet. Tie tri varianty budú o tom, že budú tri rôzne kategórie aj s tým dosahom, samozrejme, potom už bude aj na premiérovi a vláde, ako sa rozhodne, ktorý z tých variantov bude schopná akceptovať," dodal.

Vláda by tak ešte v tomto volebnom období mala schváliť novelu zákona o dani z motorových vozidiel. "Tak, aby na rok 2020 začali platiť nové dohodnuté, výrazne znížené sadzby dane z motorových vozidiel, a pevne verím, že akákoľvek vláda, bez ohľadu na to, ktorá príde, nebude proti tomu nič mať," zdôraznil predseda vlády. Zníženie sadzieb cestnej dane by Slovensko malo podľa neho priblížiť k tomu, aby bolo konkurencieschopné v rámci V4. Presné čísla konkretizovať nechcel.

Zmena v zľavách na mýto

Do dvoch týždňov chce zároveň vláda pripraviť a schváliť nariadenie vlády, ktoré zmení spôsob priznávania zliav na mýto. "Chceme, aby z nich viac profitovali domáci prepravcovia a neohrozilo to nejakým spôsobom tú situáciu vo vzťahu k zahraničným prepravcom," ozrejmil Pellegrini.

V prípade mýtneho systému zároveň minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) prizval UNAS aj Česmad do pracovnej skupiny, ktorá začína pripravovať podmienky nového tendra na poskytovanie výberu elektronického mýta.

Prezident Česmadu Pavol Jančovič považuje návrhy zo strany vlády za silný signál a rokovania označil ako veľmi úspešné. Podotkol však, že v prípade zdaňovania vreckového zatiaľ nenašli cestu. Stanislav Skala z UNAS sa poďakoval premiérovi za to, že si sadli za rokovací stôl. "Budeme sa snažiť nejakým spôsobom tie naše kamióny dostať z cesty dole," doplnil Skala.

01 - Modified: 2024-03-02 19:06:00 - Feat.: - Title: Nákladná divízia Lufthansy zasiahla štrajk za vyššie mzdy, cestujúcich sa nedotkla 02 - Modified: 2024-03-01 22:32:03 - Feat.: - Title: Štrajky v Nemecku obmedzili verejnú dopravu vo vyše 70 mestách 03 - Modified: 2024-02-29 08:56:47 - Feat.: - Title: Ústavný súd potvrdil, že stopol časti kontroverznej novely: Poprel svoje predošlé rozhodnutia, tvrdí Susko 04 - Modified: 2024-02-27 13:44:52 - Feat.: - Title: Vládnu novelu Trestného zákona prerokujú poslanci v skrátenom konaní 05 - Modified: 2024-02-25 13:04:30 - Feat.: - Title: Prezidentské voľby by vo februári vyhral Pellegrini, ukazuje prieskum. Druhú priečku by obsadil Korčok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. marec 2024 00:05