Ján BarcziYoutube
StoryEditor

Prokurátor zamietol sťažnosť Barcziho a Preleca v kauze Tipos

13.01.2020, 13:38
Autor:
TASRTASR
Dvojica je obvinená z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zamietol sťažnosť exriaditeľa spoločnosti Tipos Jána Barcziho a bývalého šéfa IT Miloša Preleca voči uzneseniu o vznesení obvinenia ako nedôvodnú.

Uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. Dvojica je obvinená z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Prokurátorovi ÚŠP bol presne pred mesiacom vyšetrovateľom predložený spis so sťažnosťami voči uzneseniu o vznesení obvinenia oboch obvinených. Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Tipos a bývalý šéf IT sú aktuálne stíhaní väzobne.

Rozhodol o tom 5. decembra minulého roku trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Na svojom verejnom zasadnutí tak vtedy sčasti vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý oboch pôvodne 29. novembra nezobral do väzby.

Barcziho a Preleca okamžite po zdôvodnení rozhodnutia eskortovali priamo z pojednávacej miestnosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do väzby, a to do ústavov v Bratislave a Leopoldove. NS SR dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora je dôvodná len sčasti. "Skutok, ktorý je kladený obvineným, sa stal," zdôvodnila predsedníčka senátu NS SR.

V pozíciách, v ktorých obidvaja pôsobili, mali páchať spoločne trestnú činnosť a bude potrebné vypočuť viacerých svedkov a stotožniť viacerých svedkov v minimálne 144 prípadoch podozrivých hracích kont. NS SR teda vyhovel prokurátorovi ÚŠP, len čo sa týka kolúznej väzby.

Teda dvojica by v rámci prebiehajúceho trestného konania mohla ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie NS SR bolo právoplatné a nebol možný voči nemu riadny opravný prostriedok. NS SR tak neprijal písomné sľuby a záruky obvinených a iných osôb.

01 - Modified: 2022-09-16 20:41:53 - Feat.: - Title: Stančík bude iniciovať výbor v Národnej rade, Žilinku sa chce pýtať na šírenie hoaxov 02 - Modified: 2022-07-30 08:48:00 - Feat.: - Title: V kauze policajného exprezidenta Kovaříka pokračuje vyšetrovanie 03 - Modified: 2022-07-17 21:50:18 - Feat.: - Title: Zelenskyj odvolal šéfa tajnej služby SBU a generálnu prokurátorku, vyčíta im kolaborantov 04 - Modified: 2022-05-17 11:12:50 - Feat.: - Title: Plačkovej a jej manželovi zrušili obvinenia. Pomohol im paragraf 363 05 - Modified: 2022-04-25 16:45:17 - Feat.: - Title: Makó myslí na budúcnosť. Ako čerstvý otec poistil na katastri časť svojho zablokovaného majetku
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2022 15:24