StoryEditor

Kuciakovi kolegovia sa zhodli, že Kočner mal motív na vraždu: Kauzu Donovaly

21.01.2020, 13:36
Autor:
chochoTASRTASR
Obhajca obžalovaného Marek Para uviedol, že jeho klient je médiami dopredu odsudzovaný.

Všetci kolegovia Jána Kuciaka, ktorí v utorok vypovedali pred senátom Špecializovaného trestného súdu, sa zhodli na tom, že motívom na vraždu novinára mohli byť Kuciakove odhalenia v kauze Donovaly. Splnomocnenci poškodených si myslia, že ich výpovede potvrdzujú motív na vraždu Mariana Kočnera. Pripomínajú, že kauzu dozoroval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka, z ktorého prípravy vraždy je obvinená Alena Zsuzsová.

Za jeden z možných motívov vraždy považuje komentátor Aktualít Dag Daniš publikáciu článku, v ktorom Kuciak upozornil na chyby vyšetrovateľa NAKA Štefana Jombíka pri vyšetrovaní kauzy daňových podvodov na Donovaloch. Prokurátor Jombíkovi po publikácii článku prípad odňal a dnes je v kauze Kočner obvinený.

"Nevedel, ako ukončiť tie články"

Tento motív uviedli vo svojej výpovedi aj ďalší kolegovia Jána Kuciaka ako Annamária Škarbová Dömeová, Ján Petrovič, Marek Vagovič a Peter Bárdy. „Nevedel, ako ukončiť tie články, ktoré odhaľovali to, čomu sa on zrejme dlhodobo venoval,“ vysvetľoval na súde Petrovič.

Na otázku prokurátora, či používal Kuciak ako zdroje vyšetrovateľov a prokurátorov, odpovedal Daniš s tým, že Kuciak odmietal spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Ich zistenia považoval za katastrofálne. "Boli tu isté informácie, či Kuciak nepracoval pre Žilinku či Lipšica, tak ma presviedčal, že s Lipšicom nemá takmer žiaden vzťah a Žilinku nepozná," doplnil Daniš.

"Zoltán Andruskó už od jesene vypovedal ku príprave vraždy Maroša Žilinku," pripomenul splnomocnenec Lipšic. "Jeho meno v tom čase nebolo vôbec známe. Zoltán Andruskó si meno Žilinku nemohol nijako vymyslieť a jediným človekom, ktorý mal motív zavraždiť Kuciaka a Maroša Žilinku, bol len Marian K.," spresnil.

Para: Médiá ho dopredu odsúdili

Obhajca obžalovaného Marek Para uviedol, že jeho klient je médiami dopredu odsudzovaný. Narážal aj na informovanie kolegov Kuciaka o prípade. Para nepovažuje kauzu Donovaly za tak závažnú pre Kočnera, aby bola motívom na objednávku vraždy. Doplnil tiež, že súčasťou námietok voči vedeniu konania je aj odopretie práva na spravodlivý proces a porušovanie prezumpcie neviny.

Z vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Kočner, Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. K vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je už za vraždu právoplatne odsúdený po schválení dohody o vine a treste. K samotnej streľbe sa priznal Marček, v prípade je naďalej obžalovaný. Údajný objednávateľ Kočner, sprostredkovateľka Zsuzsová a jeden z vykonávateľov Szabó naďalej trvajú na svojej nevine.

Kauza Donovaly
Ide o prípad špekulatívnych prevodov Kočnerových hotelov na Donovaloch v rokoch 2010 a 2012. Vďaka nim mal prísť k veľkým finančným sumám na vratkách DPH. Podľa vyšetrovateľov spomínané hotely niekoľkokrát zmenili majiteľov tak, že stále skončili v Kočnerových firmách. Celkovo mal na vratkách dostať osem miliónov eur. Podľa obvinenia sa tým dopustil krátenia dane a poistného. Špeciálna prokuratúra v roku 2018 zablokovala viacero Kočnerových nehnuteľností, okrem tých na Donovaloch aj v Bratislave či Bernolákove.

24. máj 2022 21:35