TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Čaputová kritizovala postoj Slovenska voči stomiliónovej ponuke armády USA

30.01.2020, 15:40
Autor:
TASRTASR
Minister obrany tvrdí, že podmienky Spojených štátov boli neakceptovateľné.

Pre NATO je Rusko bezpečnostnou výzvou a túto pozíciu zastáva aj Slovenská republika. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na novinársku otázku o bezpečnostnej stratégii a postoji Slovenska voči Rusku po štvrtkovom Veliteľskom zhromaždení Generálneho štábu Ozbrojených síl SR.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) zdôraznil, že ozbrojené sily musia byť pripravené na akéhokoľvek nepriateľa, ktorý by mohol ohroziť bezpečnosť našej krajiny.

Odmietnutie ponuky Spojených štátov amerických na investíciu do rekonštrukcie armádnych letísk bolo podľa prezidentky nedostatočne zdôvodnené a podmienky málo verejne komunikované.

Minister označil podmienky USA ako neakceptovateľné. Pri takejto ponuke podľa neho "rozmýšľate, či sa zbavíte suverenity alebo nie". Pripomenul, že ponuka nebola súčasťou programu NATO, ale malo ísť o bilaterálnu záležitosť.

O amerických prostriedkoch na modernizáciu letísk Sliač a Kuchyňa sa hovorilo v rámci Dohody o obrannej spolupráci (DCA) s USA, ktorej cieľom je umožniť rozšírenú obrannú spoluprácu medzi Slovenskom a USA.

Malo ísť o investíciu približne vo výške 100 miliónov dolárov. Ministerstvo obrany SR v gescii SNS vyjadrilo zdržanlivý postoj k celej záležitosti a rozhodlo sa na rokovaní o DCA nezúčastňovať. Kritici dohody upozorňovali na to, že dokument i financie sú zámienkou pre etablovanie amerických vojenských síl na území SR.

Prezidentka komentovala tiež dôveryhodnosť Vojenského spravodajstva. Narušilo ju podľa nej obvinenie iniciované Vojenským spravodajstvom, ktoré bolo po desiatich dňoch odmietnuté orgánmi činnými v trestnom konaní.

Pri podozrení zo spáchania trestného činu by podľa nej mala takáto inštitúcia konať až vtedy, keď má dostatok vecných dôkazov a tvrdení.

25. máj 2022 22:28