Primátor Bratislavy Matúš ValloTASR/P. Zachar
StoryEditor

Bratislava chystá manuál verejného osvetlenia, plánuje jeho obnovu

09.02.2020, 11:31
Autor:
TASRTASR
Problematický stav verejného osvetlenia chce Bratislava riešiť najprv stabilizáciou jeho prevádzkyschopnosti.

Mesto Bratislava zvažuje, či vyhlási súťaž na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia alebo ho prevezmeme do prevádzky vo vlastnej réžii. Rozhodne sa po vyhodnotení technicky a ekonomicky najvýhodnejšieho prevádzkového modelu.

Problematický stav verejného osvetlenia chce však riešiť najprv stabilizáciou jeho prevádzkyschopnosti a následne plánuje systematicky investovať do obnovy. Pre TASR to uviedol hovorca hlavného mesta Peter Bubla s tým, že magistrát už v súčasnosti pripravuje manuál osvetlenia.

Manuál má zadefinovať technologické a prevádzkové štandardy pre sústavu verejného osvetlenia, ale aj investičný plán, na základe ktorého bude sústava verejného osvetlenia systematicky obnovovaná.

"V roku 2020 budeme realizovať opatrenia, aby bola zabezpečená prevádzkyschopnosť a bezpečnosť sústavy verejného osvetlenia," povedal pre TASR Bubla.

Medzi tieto opatrenia patria podľa jeho slov najmä sanácia skorodovaných a zrezaných stožiarov (približne 1000 kusov nových stožiarov), výmena guľových svietidiel ako zdroja rušivého svetla za energeticky efektívnejšie vo vybraných vnútroblokoch a parkoch vo všetkých mestských častiach (približne 1000 kusov nových svietidiel). Taktiež odstraňovanie káblových porúch a lokálne zvyšovanie kvality osvetlenia jednoduchými opatreniami na kritických miestach, napríklad Sad Janka Kráľa a Kamenné námestie. Rýchle opatrenia bude mesto realizovať pre každú mestskú časť.

"Od roku 2021 plánujeme na základe schváleného investičného plánu a technologického manuálu realizovať očakávanú systematickú obnovu verejného osvetlenia," priblížil hovorca hlavného mesta.

V súčasnosti zvažuje magistrát rôzne možnosti prevádzky verejného osvetlenia vrátane možnosti prevádzky verejného osvetlenia vo vlastnej réžii. "Po vyhodnotení technicky a ekonomicky najvýhodnejšieho prevádzkového modelu buď vyhlásime nové verejné obstarávanie, alebo verejné osvetlenie prevezmeme do prevádzky vo vlastnej réžii," vysvetlil Bubla.

Hlavné mesto v súčasnosti zabezpečuje verejné osvetlenie v Bratislave prostredníctvom zmluvy s firmou Siemens, ktorá bola uzatvorená koncom roka 2017 bez súťaže, priamym rokovacím konaním. K tomuto kontraktu mal výhrady Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), podľa ktorého je zabezpečenie osvetlenia v hlavnom meste v rozpore so zákonom.

Sporný bol tiež postup mesta z konca roka 2016, keď priamym rokovaním uzatvorilo zmluvu na správu verejného osvetlenia so Siemensom na obdobie jedného roka s možnosťou opcie na ďalších 12 mesiacov. Mesto ju uzavrelo po tom, čo mu koncom roka 2016 skončila 20-ročná zmluva s touto firmou, a chcelo, aby bola táto služba zabezpečená až po výber nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia.

01 - Modified: 2024-04-20 07:46:00 - Feat.: - Title: Bratislava opäť symbolicky otvára svoje brány, konajú sa mestské dni 02 - Modified: 2024-04-21 10:56:29 - Feat.: - Title: Príbeh ako z filmu. Margita na sklonku života našla útočisko v bratislavskej knižnici, po smrti jej darovala polovicu majetku 03 - Modified: 2024-04-18 14:08:09 - Feat.: - Title: Bratislavské letisko patrí k desiatke najlepších letísk vo východnej Európe 04 - Modified: 2024-04-18 14:00:59 - Feat.: - Title: V Bratislave sa poobede tvoria kolóny, zdržíte sa aj 20 minút 05 - Modified: 2024-04-19 12:52:07 - Feat.: - Title: V Bratislave vznikne veľký parkovací dom pre takmer 500 áut. Má slúžiť aj tým, ktorí smerujú do centra mesta
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. apríl 2024 20:11