Viac ako štyridsať osobností spoločenského, vedeckého a kultúrneho života vyzýva poslancov Národnej rady k odmietnutiu schválenia obrannej dohody s USA. Považujú ju za nevýhodnú a riskantnú.
V otvorenom liste zároveň konštatujú, že Slovensko má na rozdiel od mnohých iných štátov NATO veľmi zlú historickú skúsenosť s pobytom cudzích vojsk na našom území. Pripomínajú tiež, že dve tretiny občanov odmietajú prítomnosť amerických vojsk na území Slovenska.
Informoval iniciátor výzvy Eduard Chmelár.
Medzi signatármi sú bývalý premiér Ján Čarnogurský, spisovateľ Jozef Banáš, sudca Ján Drgonec, hudobník Marián Greksa či herečka Mária Kráľovičová.
"Chceme vás preto vyzvať k úcte k našim vlastným dejinám, k odvahe odmietnuť nevýhodnú a riskantnú zmluvu a k rešpektu voči vlastným voličom, ktorých dve tretiny odmietajú prítomnosť amerických vojsk na území Slovenska a väčšina odmieta DCA, vojenskú zmluvu s USA,“ apelujú v liste.
Dôvodom na odmietanie zmluvy je podľa signatárov aj to, že vláda obišla parlament a neumožnila pripomienkovať a spolutvoriť dokument vyššieho významu.
Slovenská republika a Spojené štáty podpísali zmluvu koncom minulého týždňa. Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Pri podpise bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).
Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.
Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenska. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.
Prezidentka Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporuje. Národná rada sa bude zmluvou zaoberať na utorkovej schôdzi.