StoryEditor

Šéf NAKA o Gašparovej komunikácii po vražde: Nikdy som sa nestretol s tým, že sa zverejňovali verzie

20.02.2020, 23:00
Únik informácií je najsmutnejšia vec, ktorá sa prejavila počas vyšetrovania tohto prípadu, povedal v emailovom rozhovore pre HN riaditeľ NAKA Branislav Zurian.

Prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej otriasol Slovenskom. Cítila polícia silný tlak a búrku nevôle verejnosti, ktorú vražda vyvolala? Pociťujete následky aj v súčasnosti?

Myslím si, že každá vražda vyvolá v civilizovanom svete určitú nevôľu a tlak na políciu. Najmä ak je obeť niečím špecifická osoba, či už je to novinár, alebo napríklad politik. Je však len na polícii, aby vraždu objasnila .Tlak bol na celý Policajný zbor enormný, protesty na námestiach nás hádzali do jedného vreca, a to som vnímal veľmi nefér, aj keď osobne rozhorčenie verejnosti chápem.

Som veľmi rád, že sa polícii podarilo nezmyselnú smrť dvoch nevinných ľudí objasniť a získať tým späť určitú dôveru. Za posledné dva roky vnímame aj pozitívne reakcie zo strany verejnosti, robíme všetko pre to, aby sme boli políciou 21. storočia, ktorá tu je pre všetkých ľudí. Uvedomujem si, že dôvera je veľmi krehká, ale stále sa posúvame krok za krokom a dokazujeme takmer každý deň, že väčšina policajtov je slušná a poctivá. Terajšie vedenie naozaj dokazuje, že úmysel, s akým preberalo Policajný zbor, sa darí napĺňať. Verejnosť sa upokojila, vražda je na súde, objasňujeme postupne prípady, ktoré trápia celé Slovensko.

Myslíte si, že táto tragédia zmenila spoločnosť?

Neviem, či zmenila, ale určite poznačila.

Ako tento prípad zmenil váš osobný pohľad na fungovanie polície?

Môj osobný pohľad na políciu bol vždy profesionálny, najkrajšie pracovné roky som prežil, keď som pracoval v tíme, ktorý objasňoval vraždy M. Černáka. Veľa som sa vtedy naučil. V tíme zistíte, že ak chcete dosiahnuť cieľ, musíte na sebe pracovať a zároveň byť tímový hráč. Pri tomto prípade som sa opäť presvedčil, že je na nezaplatenie, keď máte v tíme skúsených policajtov, ktorí vás ťahajú. V prípade Černáka to bol najmä Milan Lučanský a Ivan Ševčík. V tíme Kuciak ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-05-24 08:50:58 - Feat.: - Title: Šutaj Eštok ohlásil nulovú toleranciu na nenávisť. Časť spoločnosti stále nerozumie situácii, tvrdí 02 - Modified: 2024-05-19 09:07:14 - Feat.: - Title: NAKA obvinila tri osoby za schvaľovanie konania útočníka v Handlovej. Sú v cele policajného zaistenia 03 - Modified: 2024-05-18 13:02:42 - Feat.: - Title: NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom 04 - Modified: 2024-05-13 14:05:42 - Feat.: - Title: Vyšetrovateľ NAKA začal v prípade bombovej hrozby na STU trestné stíhanie 05 - Modified: 2024-05-11 12:41:29 - Feat.: - Title: Bombové hrozby mohli byť testom štátu, zhodli sa Gašpar aj Grendel. Možno zasadne aj bezpečnostná rada
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. máj 2024 06:42