Vláda ešte v decembri poverila ministra zdravotníctva, aby vypracoval analýzu, či je zavedenie povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 právne možné. Súčasťou analýzy je aj posúdenie, či je možné obmedziť krytie zo zdravotného poistenia tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodli nezaočkovať.
Na vypracovaní analýzy sa spolupodieľal aj rezort spravodlivosti.
Vakcíny proti covidu už nie sú v štádiu výskumu
Rezort zdravotníctva v úvode svojej analýzy upozornil, že všetky aktuálne používané vakcíny proti covidu na Slovensku sú síce schválené iba podmienečne, ale tri fázy klinického skúšania sú už ukončené. Nejde tak o vakcínu v štádiu biomedicínskeho výskumu.
Štvrtou fázou sú klinické a epidemiologické štúdie po schválení a uvedení na trh. Táto ešte nie je ukončená.
Je však pravda, že tri štádiá klinického skúšania netrvali toľko, ako je v biomedicínskom výskume bežné.
Podľa informácií Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku tri fázy klinického skúšania liečiv trvajú v priemere štyri až päť rokov a podľa Magdalény Kuželovej, profesorky z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského a členky odborných komisií ŠÚKL, klinické štúdie trvajú priemerne až 12 rokov.
Žiadne ľudské právo nie je absolútne
Povinnosť zaočkovať sa, prirodzene, zasahuje do telesnej integrity jednotlivca. Očkovanie je totiž fyzickým zásahom do tela a jeho povinnosť obmedzuje právo človeka rozhodovať o svojom tela. Týmto sa zasahuje do práva na súkromie.
Dotknutým je aj právo na ochranu zdravia, a to pre možný výskyt vedľajších účinkov vakcíny.
Základné práva nie sú chápané ako nedotknuteľné za každej situácie. Sú okolnosti, za ktorých môže dôjsť k ich obmedzeniu a napriek tomu nebudú porušené. Typickým príkladom je policajný zásah, pri ktorom môže za určitých okolností dôjsť aj k streľbe na útočníka.
Napriek tomu, že došlo k zásahu do jeho práva na život a zdravie, je takéto konanie polície ospravedlniteľné. Na súde by násilník neuspel.
Test proporcionality
Vyhodnotenie toho, či obmedzenie základného práva alebo slobody je ospravedlniteľné, alebo, naopak, predstavuje porušenie ľudského práva, je založené na teste proporcionality. Ide o štandardný postup, ktorý využívajú súdy vrátane nášho Ústavného súdu alebo Európskeho súdu pre ľudské práva.
A práve na jeho základe bola vypracovaná aj analýza rezortu zdravotníctva.
Test proporcionality je v skutočnosti súborom viacerých testov, ktoré na seba postupne nadväzujú. Ak zlyhá jeden z krokov, nie je potrené pokračovať. Takýto test by zlyhal a obmedzenie by nebolo primerané.
Povinné očkovanie z pohľadu Ústavného súdu
Ústavný súd už v minulosti povedal, že povinné očkovanie je v súlade s Ústavou. Rozhodnutie, ktorý druh očkovania má byť povinný a ktorý dobrovoľný, je do veľkej miery otázkou politickou a...
Zostáva vám 85% na dočítanie.